Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENER VURDU AMA YIKAMADI, 0-0.

Spor Toto Süper Lig'in 13. haftasında Fenerbahçe, Beşiktaş derbisinde sarı lacivertlilerin daha baskın oyununa rağmen gol sesi çıkmadı ve puanlar paylaşıldı. 0-0.

Konuk ekip Beşiktaş açısından;

Tamamen beraberliğe endekslenmiş daha önceki maçlarına kıyasla beklenenin aksine hücumda pasif bir Beşiktaş takımını gördük sahada. Rakibinin üstün oyununa rağmen istediği bir puanı aldı diyebiliriz konuk ekip için. Öncelikle gol yememek amaçlı kontrollü bir futbol kurgusunu maça yansıtıp ilerleyen dakikalarda atabilirlerse bir galibiyet golüyle 3 puanı hedefleyen bir takım hüviyetinde oynadılar. Maç genelinde hiçbir hücum varyasyonu olamayan ve tamamen rakibi durdurmaya yönelik daha çok savunma ağırlıklı bir oyun formatıyla oynadılar. Özellikle kanat bekleri Gökhan ve Adriano ileriye çıkıp farklı atak varyasyonu hiç yapamadılar. Merkezde iyi pas organizasyonu olmadı ve ileriye servisler gelmedi. Gol yollarında forvet hattından fazlaca bir etkinlik göremedik. Hal böyle olunca Beşiktaş takımının hücum gücü ve etkinliği olmadı ve Fenerbahçe’yi zorlayacak atak ve skor üstünlüğü yakalayamadılar. Maçın son çeyreğinde ise tamamen geriye yaslanıp rakip ataklarını karşılayarak hak etmedikleri bir puanı almayı başardılar. Beşiktaş adına maçı bu şekilde özetleyebiliriz.

Fenerbahçe’ye gelince;

İç saha ve seyirci avantajı sayesinde baştan sona maça hakim taraf OLAN Fenerbahçe içinde rakibini elinden kaçırdı diyebiliriz. Öncelikle kusursuz bir takım savunmasıyla Beşiktaş’ın hücum gücünü zayıflatıp rakibi oyundan düşürdüler. Maç genelinde oyunun hakimi olan ve galibiyeti daha çok isteyen taraf olarak üstün bir futbol kurgusu sergilediler. Sarı lacivertli futbolcular fizik ve teknik kalitelerini ön plana çıkartıp, sahanın her yerinde bölgesel baskı kurup kazandıkları toplarla Beşiktaş yarı alanında net pozisyonlar bularak özellikle ikili mücadelelerde üstünlük sağlayıp etkin bir ofansif oyun kurgusu sergilediler. 90 dakika boyunca Fenerbahçe takımından gol hariç futbol sporunda gerekli olan her şeyi gördük. Orta alandan gol bölgelerine yapılan kaliteli servislerle baskın futbollarını artırdılar. Kolektif oyun bütünlüğü içinde kaleyi karşıdan gören hücum organizasyonları, etkin kanat varyasyonları, futbolun temel prensipleri içinde var olan, rakibe baskı, pas trafiği, kanat atakları ve şut organizasyonlarıyla skor üretmek adına Fenerbahçe elinden gelen her şeyi yaparak futbolun doğrularını sahaya yansıttı. Ancak bu kaliteli oyun kurgusu final vuruşlarına yani skora yansımayınca ne yazık ki futbolun meyvesi olan gol gelmedi. Ve maç başladığı gibi bitti. Oysa üç puan, sürekli baskıyla rakibini yıldıran Fenerbahçe’nin hakkıydı. Olmadı, olamadı sağlık olsun. Maçın genel özeti için “Beşiktaş Ucuz Kurtuldu” diyebiliriz.