Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

BU FENER, ÇOK SÜPER 5-0.

Spor Toto Süper Lig'in 20. haftasında zorluk derecesi yüksek bir dış saha maçında Gaziantepspor’a konuk olan Fenerbahçe, özellikle ikinci yarıdaki skora yönelik akıllı futbol kurgusuyla rakibini 5-0 gibi farklı skorla yendi ve son beş deplasman maçında beşinci galibiyetini almayı başardı.

Ev sahibi ekip Gaziantep açısından;

Maça tutuk başladılar. Erken dakikalara yedikleri golle 1-0 geriye düştüler. İlerleyen dakikalarda oyunda dengeyi kurup beraberlik sayısı için rakip yarı sahaya hızlı paslarla çıkan ve tehlikeler geliştiren Gaziantepspor ilk yarı boyunca önemli pozisyonlar buldu. Ancak takım kadro kalitesi açısından rakibine oranla çok zayıf olduklarından dolayı beraberlik sayısı için ne kadar pozisyon bulsalar da final pas ve vuruşlarını istenilen seviyede yapamadılar. Hal böyle olunca ev sahibi ekibin ofansif yönde oynadığı atak futbol skora yansımadı ve ilk yarıyı güçlü rakipleri Fenerbahçe’ye karşı 1-0 yenik kapattılar.  

İkinci yarıda Fenerbahçe’nin mevcut oyun düzeni içinde gittiği taktiksel varyasyonlar sonucu, oyun kurguları tamamen bozuldu. İlk yarının tersine bu yarıda son derece negatif nitelikli bir oyun kurgusu sergileyerek rakibe mahkum bir futbol oynadılar. Elbette, Gaziantepspor’u bu duruma düşüren Fenerbahçe’nin baskılı ve atak futboluydu. Bu yarıda da ilk çeyrek geçilirken Kuyt’ın attığı ikinci gol sonrası sahadan tamamen silindiler ve Fenerbahçe’de cezayı fena kesti. 5-0.

Fenerbahçe açısından;

İyi futboldan ziyade üç puana endekslenen Fenerbahçe takım halinde, zorluk derecesi oldukça yüksek olan bu kritik dış saha maçına gücünü ve kararlılıklarını rakibe hissettirerek çok hızlı başladılar. Erken bir gol ile avantajı ellerine geçirmeye yönelik sergiledikleri ofansif futbolun meyvesi olan golü henüz dakikalar yediyi gösterirken Emenike ile bularak 1-0 öne geçtiler. Skor avantajını maç sonuna yaymak amaçlı, rakibi yoran bir taktik anlayışıyla tempoyu düşürüp topun gerisine geçerek daha teknik ve topla yumuşak oynayan kolektif bir savunma kurgusunu ilk yarı boyunca sahaya iyi yansıttılar. İlk yarıda son yarım saat Gaziantepspor topla daha çok oynuyor gibi görünse de, sarı lacivertlilerin sergilemiş oldukları dikkatli savunma kurgusu rakibe gol şansı tanımadı. Ve Fenerbahçe ilk yarıda istediğini alarak devreyi 1-0 önde tamamlamayı başardı.

İkinci yarıda Selçuk, Diego değişikliğiyle oyun farklı bir formata büründü. Herkes Fenerbahçe’nin skoru koruma adına savunmaya yönelik futbol sergileyeceğini düşünürken İsmail hocanın mevcut oyun planı içindeki yaptığı taktik varyasyonu sanılanların tersine Fenerbahçe takımını daha ofansif ve skora yönelik bir oyun planı içine itti. İlk yarıda çok yordukları rakibi karşısında Fenerbahçe bir anda vitesi büyüterek, müthiş mücadele, iyi futbol, tek kale bir maç ve bol gollerle skoru 5-0’a taşıdı. Özellikle Kuyt’ın skoru ikiye taşıyan golünden sonra Fenerbahçe, futbolun temel prensipleri içinde var olan, rakibe baskı, pas trafiği, kanat atakları ve şut organizasyonlarıyla rakibini ablukaya alıp, Gaziantepspor’u adeta sahadan sildi. Takım halinde kolektif ruh ve kolektif oyun yapısıyla rakibe hiçbir pozisyon vermeyen, agresif ve ofansif futbol kurgularıyla, sürekli öne kat ederek rakip savunmanın dengesi bozup adeta onlara nefes aldırtmayarak kazandıkları toplarla beş gollü müthiş bir skor üretmeyi başardılar. Zor olan Gaziantep deplasmanını kolaya çevirip zirve yolunda önemli bir üç puanı daha almayı başardılar. Fenerbahçe takımını kutluyorum.