Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

HAKEM FAKTÖRLÜ İLGİNÇ DERBİ.

Spor Toto Süper Lig'in 6. haftasında Beşiktaş deplasmanına çıkan, rakibine oranla daha ofansif oynayan ve çok sayıda net fırsatları kaçıran Fenerbahçe, birazda negatif hakem faktörüyle maçı çeviremedi ve ligdeki ilk yenilgisini aldı.

Beşiktaş açısından;

Ligde zirve yarışından kopmamak adına kazanmak zorunda olan Beşiktaş; ofansif futbol içerikli tarzının tersine kontrollü bir oyun kurgusuyla maça başladı. Özellikle ilk çeyrek geçilirken rakibine ciddi net gol pozisyonları verdiler. Bu süreç içinde oyunun hakimiyetini Fenerbahçe’ye kaptıran siyah beyazlılar dört dakika gibi bir sürede peş peşe buldukları duran top organizasyonlarıyla skoru bir anda 2-0’a taşıdılar. Skor üstünlüğüyle oyunda dengeyi kurdukları anda yine bir duran top organizasyonunda bu kez savunmada yaptıkları hatada kalelerinde golü gördüler ve skor 2-1’e geldi.

İkinci yarıda Şenol hoca orta sahayı ve maçı tutma adına Jose Sosa’nın yerine Necip Uysal’ı oyuna aldı. Gol yememek adına savunma ağırlıklı mücadele eden siyah beyazlılar, organize gelişen Fenerbahçe ataklarında bunaldılar ve bitime yarım saat kala beraberlik golünü kalelerinde gördüler. Maç genelinde futbol kalitesinden ziyade bireysel hataların öne çıktığı maça “hakem Halis Özkahya'nın Fenerbahçe aleyhine çaldığı hatalı düdükler, göstermediği sarı ve ikinci sarıdan kırmızı kartlar ve direkt kırmızı kartlar” ise negatif etki eden diğer faktörler oldu. Buda doğal olarak Beşiktaş takımına yaradı. Çeşitli negatif olgular içinde konsantrasyonu kaybolan rakip karşısında hızlı geliştirdikleri bir kanat atağından Gökhan-Gomez işbirliğiyle galibiyet golünü bulup 3 puanı aldılar.

Fenerbahçe’ye gelince;

Maça kazanmaya istekli bir oyun kurgusuyla başladılar. İlk bölümleri baskın oynayan, rakibe kıyasla daha üstün ve olgun ataklar geliştiren taraf Fenerbahçe takımı oldu. Sergiledikleri ofansif ağırlıklı futbol kurgularıyla Beşiktaş’ı tedirgin ettiler. Bununla da kalmayıp 3 net pozisyondan yararlanamadılar. İlk yarıyı geride bitirmelerine ve ciddi aleyhteki hakem hatalarına rağmen maçı isteyen ve oyun hakimiyetini elinde tutan taraf yine Fenerbahçe takımıydı.

Bu istekli oyun ikinci yarıda da devam etti ve yaklaşık yirmi dakika kadar sergiledikleri pozitif nitelikli ofansif oyun sonucu beraberlik golünü buldular. Galibiyet için yaptıkları gol girişimleri rakip tarafından sık, sık yapılan taktik fauller, aleyhte verilmeyen kartlar ve hatalı hakem düdükleriyle kesildi. Bu olgular ise, doğal olarak takımın konsantrasyon bütünlüğünü negatif anlamda ciddi olarak etkiledi. Üçüncü gol arayışlarını sürdürürken yapılan bir top kaybı ani gelişen rakip kanat atağına dönüşünce savunmada kademe hatasından hesapta olmayan golü kalelerinde gördüler. Yine de maçı bırakmayan sarı lacivertli futbolcular bitime on dakika kala Van Persie ile skoru 3-3'e getirme fırsatı yakaladılar. Sağ kanatta topla buluşan Şener'in ceza alanına ortasında Van Persie'nin kafa vuruşunda sağ direkten dönen top, bir kez Van Persie'nin önüne düştü ama yıldız oyuncunun yakın mesafeden çok sert gelen topu ağlara göndermesi zor olunca inanılmaz bir golden daha yararlanamadılar. Maç genelinde Fenerbahçe’nin sergilediği iyi futbol ve skor üretme girişimlerine negatif nitelikli hakem faktörü etki yapınca Fenerbahçe’de ligde ilk yenilgisini almak zorunda kaldı. Sağlık olsun.