Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENERBAHÇE LİDERLİK KOLTUĞUNA OTURDU.

Spor Toto Süper Lig'de 8. Haftanın liderlik mücadelesi için önem arz eden kritik maçında Beşiktaş’a konuk olan Fenerbahçe; iyi başlayıp, iyi bitirdi. Yabancı yıldızları Emineke ve Sow ile bu önemli derbiyi 2-0 kazanarak liderlik koltuğuna oturdu.

Beşiktaş açısından;

Bu maça kadar sergilemiş oldukları skora yönelik ofansif oyun kurgularını Fenerbahçe maçında pek ön plana çıkartamadılar. Özellikle 3. bölgede rakip stoperlere baskı kurmaktaki konsantrasyon bütünlüklerini maç geneline yansıtamayınca oyunun inisiyatifini Fenerbahçe’ye bıraktılar. Savunma kurgularında ise özellikle Necip Uysal’ın görev aldığı sağ taraftan rakibe ciddi pozisyonlar verdiler ve golü de o kanattan gelişen Fenerbahçe atağında yediler. Takım olarak ileride top tutmakta zorlandılar ve doğal olarak Demba Ba’ya iyi servisler gelmedi. İlave olarak ilk yarının son dakikalarında orta alanda gerçekleşen ikili mücadelede Emre Belözoğlu'na faul yapan Olcay Şahan, önce ikinci sarı kart ve ardından kırmızı kart görerek takımını 10 kişi bıraktı. İkinci yarıya hücuma yönelik değişiklikle başlayan Beşiktaş, skor dezavantajıyla eksik oynamalarına rağmen risk üstlenerek maçın belirli bölümlerinde oyunu rakip yarı alana yıkarak hücum organizasyonları geliştirip rakibi zorlasalarda skor üretmekte başarılı olamadılar. Orta sahayı forse etmesi ümitleriyle oyuna alınan Arjantinli oyuncu Jose Sosa ise istenen organizasyonları gerçekleştiremedi. Bilic'in Mustafa Pektemek ve İsmail Köybaşı hamlesi de skor adına olumlu bir sonuç vermedi. Orta saha ve forvet hattında fiyaskolar yaşayan Beşiktaş takımı,  savunma hattında ise rakibe geniş alanlar bıraktılar. Hal böyle olunca goller ve kaçan pozisyonları bulan taraf Fenerbahçe oldu. Bitime dakikalar kala kalelerinde ikinci golü görerek maçı da 2-0 kaybettiler. Özetle Beşiktaş takımı yenilgiyi hak ettiler ve hatta fark yemekten şanları sayesinde kurtuldular diyebiliriz.

Fenerbahçe’ye gelince;

Maçın ilk dakikalarına yardımlaşma saha parselizasyonu, kanat beklerinin hücuma katkısı, topun olduğu yerde çoğalmak, savunma hattını öne çıkartarak alan daraltmak, organize takım presi, akıcı pas oyunu gibi modern futbolun gereksinimleriyle başlayan Fenerbahçe takımı, erken dakikalarda aradığı golü bularak adeta maça 1-0 önde başladı. Emenike ile erken dakikalardaki buldukları gol, Fenerbahçe’yi skor üstünlüğüne taşıyıp morallendirirken, rakip Beşiktaş’ında tüm oyun planlarını bozup, onların psikolojik olarak oyundan düşmelerini de sağladı. Rakibine kıyasla tecrübeli orta saha oyuncuları sayesinde oyunun inisiyatifini ellerine alarak son dakikalara kadar devam ettirdiler. Maç genelinde sergilemiş oldukları pozitif nitelikli futbol organizasyonları çok iyiydi. Gerek ilk yarı ve gerekse ikinci yarıda skoru daha farklı duruma getirecekleri çok pozisyonları oldu. Ancak Fenerbahçe bunlardan sadece iki tanesini değerlendirdi. İkinci yarıda ise oyunun belirli bölümlerinde topun gerisine geçerek daha teknik ve topla yumuşak oynayarak rakibi üstlerine çekip kontrataklarla skor üretmeyi deneyen taktik anlayışlarını maça çok iyi yansıttılar. Rakip savunmanın gerisine Emenike, Kuyt ve Sow gibi sprinter ve top teknikleri yüksek olan yıldızlarıyla golleri ve kaçan net gol pozisyonları bulan taraf oldular.

Fenerbahçe takımınıda özetlersek; maç genelinde fiziksel, taktiksel, psikolojik açılardan sergilemiş oldukları kolektif ruh ve kolektif oyun kurgularıyla, son haftaların en formda ve en ofansif futbol oynayan güçlü rakipleri Beşiktaş’ı dış sahada 2-0 gibi net skorla yenip hem önemli bir 3 puanı aldılar hem de haftayı lider tamamlamayı başardılar. Fenerbahçe takımını kutluyorum.