Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENERBAHÇE BU HAFTAYI “ES” GEÇTİ.

Spor Toto Süper Lig'in 28. haftasında 4 haftadır galip gelen Fenerbahçe Eskişehirspor deplasmanında bu kez sahadan beraberlikle ayrıldı.

Eskişehirspor açısından;

İlk yirmi dakika Fenerbahçe’den baskı yiyerek maça başlayan, ilk yarım saat geçilirken kalesinde golü görerek 1-0 geriye düşen ve sonraki dakikalarda klasik bir orta saha mücadelesi veren takım performansı göstererek devreyi yenik kapattılar. İkinci yarıda rakibin skoru korumak adına topun gerisine geçmesiyle oyun hakimiyetini ele geçiren Eskişehirspor maçı domine eden taraf olarak göründü ancak attıkları beraberlik golünün dışında skor üretmekte zorlandılar. Gerek kanat varyasyonlarında ve gerekse organize gelişen ve kaleyi cepheden gören ataklarda, rakip ceza alanı içinde ya da çevresinde net sayılacak pozisyonlara pek giremediler. Genelde uzaktan atılan şut organizasyonlarını denediler ve bunlardan bir tanesinde aradıkları beraberlik golünü buldular. O golde zaten Eskişehirspor adına geceyi özetleyen tek ve önemli aksiyon oldu.

Fenerbahçe’ye gelince;

Rakipten ziyade alışık olmadıkları bozuk zemin mücadelesiyle maça başladılar. İlk yirmi dakika Fenerbahçe ağırlıklı geçen maçta rakibe pozisyon vermeden oyunu kontrolleri altında sürdürdüler. Düşük tempoda ancak disiplinli bir takım kurgusuyla oynadılar ve ilk yarım saat geçilirken geliştirdikleri bir organize atakla rakip savunmayı hataya zorlayarak aradıkları golü bulup devreyi 1-0 önde tamamlamayı başardılar. Ancak ikinci yarıda takım olarak konsantrasyon bütünlüklerini sahaya iyi yansıtamadılar. mücadele gücü, ofansif oyun kurgusu ve pas organizasyonları açısından bildiğimiz o klasik Fenerbahçe kimliğinden sanki biraz uzak kaldılar. Özellikle orta sahada top çevirme, birebirde ama eksiltme ve oyunu tutmada etkili değildiler. Hal böyle olunca gol yollarında skor üretmekte zorlandılar. Bitime on dakika kala uzaktan atılan sürpriz bir şut ile kalelerinde beraberlik golünü gördüler. Kalan dakikalar oyunu çevirmelerine yetmeyince, zorluk derece yüksek olan bu kritik maçtan beraberlikle ayrılarak zirve yolunda bu haftayı “ES” geçtiler. 

Bu maçı baz alarak zirve yolunda ümitsizlikler gereksizdir. Uzun lig maratonunda futbol sporunda bu tür puan kayıpları doğaldır. Kalan altı haftada daha iyi konsantre olunarak daha güzel sonuçların gelmesi Fenerbahçe açısından çok büyük olasılıktır. Çünkü Fenerbahçe, kadro kalitesi, maç kazanma stratejisiyle başarıya endeksli büyük takımdır. Büyük takımlarsa ligin son haftalarında ağırlıklarını koyarak mutlu sona erişirler. Her hafta liderin değiştiği bir ligde Fenerbahçe açısından kaybedilmiş hiçbir şey yok.