Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

3 PUAN’A SELAM AYNEN DEVAM.

Spor Toto Süper Lig’in 10. Haftasında Akhisar Belediyespor deplasmanına çıkan son haftaların formda ekibi Fenerbahçe, zorluk derecesi yüksek olan bu kritik maçtan 3 golle 3 puanı almayı başardı.

Ev sahibi takım Akhisar Belediyespor açısından;

Çok adamla kapanarak öncelikle gol yememeye endeksli, savunma kurgusu içerikli garantili bir futbol kurgusuyla maça başladılar. İlk yarı genelinde oyunu kendi yarı alanında kabul ederek adam ve alan markajlarıyla güçleri oranında rakibe pozisyonlar vermemeye çalışıp hızlı çıkışlarda ise özellikle savunma gerisine atılan derinlemesine paslarla Rodallega’yı buluşturmaya çalıştılar. İlk yarı genelinde hem orta alanı hem de savunmayı beş adamla kalabalık tutarak sadece bölgesel baskılar yapıp geriye çekildiler. Ancak dakikalar ilerledikçe artan Fenerbahçe baskısı sonucunda kalelerinde ilk golü gördüler. Golden hemen altı dakika sonra kazandıkları penaltıyı gole çevirememeleri ise, ev sahibi takım adına maçın kırılma noktası oldu.

İkinci yarıda Fenerbahçe’yi biraz daha geriye iten ofansif bir oyun sergileyince Akhisar Belediyespor takımı için farklı yenilgide kaçınılmaz oldu. Çünkü bu yarıda skor dezavantajından dolayı risk alarak ileriye çıktıklarında geride Fenerbahçe’ye geniş alanlar bıraktılar. Hal böyle olunca Fenerbahçe’nin top tekniği yüksek ve sprinter oyuncuları bu boşlukları iyi değerlendirip golleri peş, peşe sıralayarak farkın artmasını sağladılar.

Sonuçta; Akhisar Belediyespor takımı ellerinden geldiğince güçleri oranında temiz mücadele ettiler ancak güçleri bu kadarına yetebildi. Çünkü bu maç bir güçler dengesiydi. Bir başka ifadeyle “Klas ile Motivasyonun Mücadelesiydi.” Klas ise motivasyonu yendi. Skor gayet doğal ve Akhisar Belediyespor takımını küçümsemek değil kutlamak gerekiyor.

Fenerbahçe’ye gelince;

Ligde geride kalan haftalarda şampiyonluk mücadelesinde azalan kredisini yeniden yükseltmek amacıyla ligde oynadığı son iki maçını kazanarak biraz toparlanan Fenerbahçe’de tüm hesaplar bu dış saha maçından da bir 3 puan daha alarak ligde yukarılara doğru yön kırmaktı. O nedenle kazanmaya istekli ve mücadeleci bir oyun kurgusunu Akhisar Belediyespor takımı karşısında çok iyi yansıtarak 3 golle 3 puanı almayı başardılar.

Maça pozitif katkı sağlayan taraf olarak başladılar. Kapanan rakip karşısında, mevcut oyun düzeni içinde ani taktiksel varyasyonlara giderek rakibin üstüne göbekten, kanatlardan sabırla hücum organizasyonları geliştirdiler. İlk yirmi beş dakika geçilirken aradıkları golü bularak 1-0 öne geçmeyi başardılar. Rakibin bir penaltıdan yararlanamaması sarı lacivertlilerin oyunu tutmasında önemli bir etken oldu ve devreyi1-0 önde tamamlamayı başardılar.

İkinci yarıda öne kat eden rakip karşısında Fenerbahçe’nin topun gerisine geçerek gayet teknik ve yumuşak bir pas oyunu taktiği gerçekten çok akıllıcaydı. Özellikle Fenerbahçe savunması, adam ve alan paylaşımı, yardımlaşma iyi pas oyunu açısından mükemmel bir konsantrasyon örneği gösterdi. Rakibe pozisyon vermezken karşı yarı alanda buldukları geniş alanları çok efektif kullanarak skoru artırmayı başardılar.

Daha önceki yazılarımı okuyanlar iyi hatırlayacaklardır; “bu takım oturacak, biraz zaman, sabır ve desteğe ihtiyaç var” diye yazmıştım. İşte Fenerbahçe toparlanıyor. Henüz istenilen kıvamda değil ancak kazanmaya istekli başarıya yürüyen bir takım olma yoluna çoktan girdi bile. Ligin uzun bir maraton olduğunu düşündüğümüzde bu köprünün altından daha çok sular akar. Şimdiki puan cetveli kimseleri aldatmasın, bu tablo gelip geçici bir rüzgardır. Aslolan ligin son çeyreğidir, hatta son beş haftasıdır. Lige hegemonya koyan takımlar bellidir. İşte Fenerbahçe o vakit lige ağırlığını koyacaktır. Bekleyip göreceğiz.

Sonuç olarak;

Önemli olan galibiyettir. Çünkü 3 puanı iyi oynayana değil galip gelene veriyorlar. Fenerbahçe’de son haftalarda hem ligde, hem de Avrupa arenasında gereğini yapıyor ve 3 puanları içeride dışarıda sürekli toplayarak galip geliyor. Galibiyet ise her türlü hatayı örtüyor. Ne diyelim, Tebrikler Fenerbahçe…