Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

PUANLAR PAYLAŞILDI.

Süper Toto Süper Lig 7. Hafta puan mücadelesinde Fenerbahçe, sahasında konuk ettiği ve ligde ilk kez karşı karşıya geldiği Aytemiz Alanyaspor ile 1-1 berabere kalarak puanları paylaştı.

Konuk ekip Aytemiz Alanyaspor açısından;

Takım olarak maça kontrollü başladılar. Fenerbahçe’nin takım boyunu uzun tutması ve saha parselasyonlarını iyi yapamaması ve geniş alanlar bırakması sonucu daha diri, sert ve topla rahat oynayan futbol kurgularını maç geneline iyi yaydılar. İlk yarıda kontratak bekletişinin tersine daha yerleşik oyun formasyonuyla Fenerbahçe kalesini ciddi anlamda iki defa zorladılar.   

İlk yarıyı 1-0 geride kapamalarına rağmen ikinci yarıda beş adamla orta alanı kalabalık tutup baskı kurarak, tipik kontratak futbolları ve kanat ataklarını geliştirerek arzuladıkları golü bitime yarım saat kala buldular. Sonraki dakikalarda maçı tutma adına savunma ağırlıklı oyun kurgularını devam ettirdiler. Rakibe çok sayıda pozisyon vermelerine ve ciddi anlamda bunalmalarına rağmen zorlu dış saha maçında Fenerbahçe gibi güçlü bir takımdan çok önemli bir puanı almayı başardılar.

Fenerbahçe’ye gelince;

Takım olarak maça istekli başladılar. İlk yarıda baskılı taraf olarak görünen Fenerbahçe devre boyunca hücum varyasyonlarında orta alanda topu Emenike ile buluşturup genelde merkezden rakip kalede skor üretme hamlelerini sık, sık yaptılar. Hatta dakikalar 13. gösterirken Emenike’nin Ceza alanına girerken Omeruo tarafından düşürülmesi sonucu net penaltıya hakem Alper Ulusoy devam kararı verdi. Bu pozisyon maçın kırılma noktasıydı diyebiliriz. Merkez ağırlıklı hücum varyasyonları geliştiren Fenerbahçe aradığı golü yine merkezden M.Topal’ın rakibinden kaptığı topla adeta bir futbol resitali yaparak golü atması Fenerbahçe’yi 1-0 öne geçirdi. İlk yarıda, sağ ve sol taraftan kanat ataklarını eşit oranda yapan Fenerbahçe üretkenlik adına maça pozitif katkı sağlayan taraftı. Savunmayı biraz daha orta alana yakın kurup takım boyunu kısaltarak oyunu dar alana yayabilselerdi ilk yarıda farklı skoru yakalayabilirlerdi.

İkinci yarıda mevcut oyun taktiğinde her hangi bir varyasyona gitmeyen sarı lacivertliler rakibin topla oynamasına müsaade eder gibiydiler. Bu fırsatı iyi değerlendiren orta alanı beş adamla kalabalık tutarak baskı kuran Aytemiz Alanyaspor Fenerbahçe’nin orta alanda rahat top çevirmesi, etkili oyun kurması ve ileriye iyi servisler yapması engellendi. Bu dakikalarda takım halinde konsantrasyon bütünlüğünü sahaya iyi yansıtamayan sarı lacivertliler beraberlik golünü kalelerinde gördüler. Gol sonrası toparlanıp maçı çevirme adına gerek oyuncu değişikliği hamleleri, gerekse rakip üzerinde yapılan baskılı ofansif oyun kurgusu çok iyiydi. Forvet hattı ve kanat beklerininde girişimleriyle çok sayıda pozisyonlar bulan Fenerbahçe takımı final vuruşlarında başarılı olamayınca önemli bir iki puan kaybetmek zorunda kaldılar. Fenerbahçe’nin son iki haftadır sergilediği ofansif futbol ne yazık ki bir türlü skora yanmıyor. Futbol sporunda bazen olmayınca olmuyor işte…