Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

DEV DERBİ FENERBAHÇE’NİN…

Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasında, ligin zirvesini yakından ilgilendiren dev derbi maçında sahasında konuk ettiği Beşiktaş’ı hırsıyla mücadelesiyle 2-0'lık net skorla kazanan Fenerbahçe zirve yolunda önemli bir avantaj elde etti.

Konuk ekip Beşiktaş açısından;

Bugüne dek ofans futbola prim tanıyan ve kazanmaya endeksli oyun kurguları bu maçta tamamen bozuldu. Özellikle ilk yarıda Fenerbahçe'nin baskılı ve bunaltıcı oyununa yanıt veremediler. Orta alanda Fenerbahçe’den gördükleri sert ve sıkı baskı sonucu oyun kurmaları engellendi. İleriye iyi servisler olamadı. Pozisyon ve skor üretkenlikleri vasatın çok altında kaldılar. Savunma kurgularında ise ceza alanlarının önünde büyük alan boşlukları oluştu. Bu alanları pas organizasyonlarıyla çok iyi değerlendiren Fenerbahçe forvet hattına çok sayıda pozisyonlar verdiler. İlk yarıyı 1-0 geride tamamlamaları bile Beşiktaş takımı için büyük şanstı.

İlk yarıda oyunun tüm kontrolü rakibine bırakan siyah beyazlılar, ikinci yarıya skor dezavantajı açısından baskılı başladılar. Bu yarıda Fenerbahçe’nin tempoyu düşürüp maçın belirli bölümlerinde çok adamla oyunu kendi yarı alanında kabul etmesi ve önde baskı kurmaması avantajı iyi kullanmak istediler. Baskı kurmak amaçlı sürekli rakip yarı alana yüklendiklerinde her an ikinci golü yiyecekleri çok açıktı. Çünkü savunma gerisinde ciddi açıklar veriyorlardı. Fenerbahçe’nin rakibi üstüne çekerek hızlı kontrataklar yapma taktikleri bu olgunun net kanıtlarıydı. Konuk ekibin hatalara aldırış etmeden sürekli ileriye çıkma sevdaları bitime sekiz dakika kala kalelerinde ikinci golü görmelerine neden oldu. Kalan dakikalarda ise giden maçı döndürme imkanları olamayınca güçlü ve ezeli rakipleri olan Fenerbahçe’ye 2-0 yenilerek boyun eğmek zorunda kaldılar.     

Fenerbahçe’ye gelince;

Büyük takım olma özelliklerini aldıkları bu haklı galibiyetle kamuoyuna bir kez daha gösterdiler. Maça çok iyi motive olmuş hırslı, inançlı ve kazanmaya istekli bir takım hüviyetiyle maça başladılar. İlk yarıda son derece enerjik ve agresif bir oyun kurgusu, ikinci yarıda ise savunma ağırlıklı ancak hızlı çıkışlarla tehlikeler yaratıp skor üreten akıllı bir taktik anlayışıyla dev derbi maçını 2-0 kazanmasını bildiler.

Sarı lacivertliler, ilk dakikalardan itibaren oldukça baskılı bir oyun kurgusunu sahaya yansıtıp, önceden çalışılmış bir duran top organizasyonundan aradıkları golü bularak dev derbiye golle başladılar. İlerleyen dakikalarda enerjik ve agresif futbollarını devam ettirerek çok sayıda pozisyonlara girdiler. Özellikle ikili mücadelelerin tamamında üstünlük sağlayarak rakibin tüm oyun planlarını bozdular. Orta alanda yaptıkları sert ve sıkı baskı Beşiktaş’ın oyun kurmasına ve top çevirmesine ciddi anlamda engel oldu. Beşiktaş takımı adına orta alanda görev yapan Oğuzhan ve Sosa adeta ayakta kalamadı. Takım olarak müthiş oynayan Fenerbahçe’de Volkan ve Alper’e ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Kanat bindirmeleri, topla rakip ceza alanı içinde ve çevresinde pozisyonlar üretmeleriyle sahada fark yaratan oyunculardı.

Oldukça yüksek tempoda geçen ilk yarıda Fenerbahçe üç ya da dört gol daha atabilirdi. Beşiktaş savunmasının kademe hatalarını ve alan boşluklarını iyi kullanarak çok sayıda pozisyonlara girmelerine rağmen final vuruşlarını değerlendiremediler. 

İkinci yarıda skor avantajından dolayı farklı bir taktik anlayışını sahaya süren sarı lacivertliler bu yarıda tempoyu düşürüp güçlerini ekonomik kullanmayı tercih ettiler. Savunmada kalır gibi görünerek rakibi üstüne çekip hızlı kontrataklarla skor üretmeyi denediler. Bu akıllı taktik anlayışları maçın son bölümlerine doğru işe yaradı ve skoru 2-0’a taşımayı başardılar.

Özetlersek, maç öncesi kağıt ortamında avantajlı olan ve maçın favorisi gösterilen Fenerbahçe, bu karşılaşmayı istediği gibi oynayıp istediği skoru da almayı başardı. Fenerbahçe takımını kutluyorum.