Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

HAKEM HATASI SKORA ETKİ ETTİ.

Spor Toto Süper Lig 31. hafta maçında Fenerbahçe, sahasında heyecan fırtınasına sahne olan mücadelede ligin son sıralarındaki takımlardan Kayseri Erciyesspor'a takılınca puanlar paylaşıldı.

Kayseri Erciyesspor açısından;

Erken dakikalarda yediği golle 1-0 geriye düşüp beş dakika sonra yanıt vererek maç genelinde iyi bir direnç gösterip zorlu sayılabilecek bir dış saha maçından beraberliği koparmayı başardılar. Ancak bu sonuç ne kendilerine nede Fenerbahçe’ye yaramadı. İlk yarıda kendi sahasında kazandıkları topları ayağa oynayarak hızlı çıkışlarla rakip yarı alanda etkili olurlarken ikinci yarıda hem savunmadan çıkarken zorlandılar hem de çok sayıda top kayıpları yaparak rakibe pozisyonlar verdiler ve kalelerinde ciddi tehlikeler atlattılar. Özellikle son çeyrekte Fenerbahçe’nin baskılı ve bunaltıcı ataklarını, savunmadan seken toplarla, birazda şanslarının yardımlarıyla önleyerek yenilmekten kurtularak bir puanı aldılar. Bu olguda hiç şüphesiz hakem Mete Kalkavan’ın kötü yönetimi dikkatlerden kaçmayan diğer önemli nüanslardandı.

Fenerbahçe’ye Gelince;

Maça golle ve iyi başladılar. Beş dakika sonra beklenmedik bir gol yiyince takım olarak konsantrasyon bütünlüklerini sahaya istenilen tarzda yansıtamadılar. Hal böyle olunca Fenerbahçe takımı skor üretmekte zorlandı. Hücum organizasyonlarında yapılan top kayıpları sonrası geriye dönmekte zorlandılar. Özellikle orta sahada rakibe önde baskı kuran ve ileriye kat eden hücum varyasyonlarını pek yapamadılar. İkinci yarıda Selçuk ve Kuyt’ın yerine Meireles ve Alper değişikliği hamlesi Fenerbahçe’nin ofansif futboluna katkı sağladı ve bu yarıda daha ofansif, daha baskılı ve pozisyonlar üreten bir Fenerbahçe takımını izledik. Bir an evvel golü bulmak için aceleci davranmaları ve kazanma hırsı Fenerbahçe takımını strese soktu ve skor üretmekte oldukça zorladı. İlave olarak tartışmaya açık sayılmayan golü ki, Sow golü attıktan sonra kalkan bayrak son derece manidardı, ayrıca Diego Ribas'ın ceza sahası içerisinde yerde kaldığı pozisyonda karşılaşmanın hakemi Mete Kalkavan’ın "devam" kararı vermesi Fenerbahçe adına maçın skoruna negatif yönde etki etti. Attığı golü sayılman, penaltısı verilmeyen Fenerbahçe daha nasıl galip gelebilirdi ki? Yazık…