Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

ÖNEMLİ BİR GALİBİYET.

Süper Toto Süper Ligde haftanın kapanış maçında Fenerbahçe çıktığı zorlu Konyaspor deplasmanından 1-0 galip gelerek önemli 3 puan almayı başardı.

Ev sahibi Konyaspor açısından;

Ligde son haftaların formda ekibi olan ve kolay, kolay yenilgi yüzü görmeyen Konyaspor, takım olarak maça kontrollü başladılar. İlk yirmi, yirmi beş dakika rakibin direncini kırmaya yönelik kontrollü bir oyun kurgusunu sahaya yansıttılar. Ancak Fenerbahçe’nin seri pas oyunu ve hızlı kanat varyasyonlarına çare bulamadılar ve kalelerinde golü gördüler. İkinci yarıda yapılan oyuncu değişiklikleri ev sahibi takım lehine daha çok topa sahip olmaları ve daha ofansif futbol kurgularıyla maça pozitif katkı sağlamalarına sebebiyet verdi. Bu yarıda Fenerbahçe’yi geriye iterek isabetli pas oyunuyla sabırlı bir şekilde topu kenarlara taşımayı başardılar ancak rakip ceza alanı içinde üretkenlik adına her hangi bir varlık gösteremediler. Hal böyle olunca da skor üretmekte zorlandılar ve 1-0 geriye düştükleri maçı çeviremeyerek Fenerbahçe’ye 3 puanı bırakan taraf oldular.

Fenerbahçe’ye gelince;

Savunmaya dayalı akıllı taktik anlayışıyla zorluk derecesi yüksek olan maçı 1-0 kazanarak zirve mücadelesinde kalmayı başardılar.

Karşılaşmaya dengeli ve mücadeleci başlayan ilk yarım saat rakibine karşı daha ofansif oynayan taraftılar. Takım boyunu kısa tutup, seri bir şekilde yaptıkları kısa ve uzun pas organizasyonları, etkileyici dripling oyunları ve ikili mücadeleleri kazanmalarıyla ilk yarıda oyunu kontrollerine aldılar. İlk yirmi beş dakika geçilirken aradıkları golü bularak ilk yarıyı 1-0 önde kapatmayı başardılar.

İkinci yarıda tamamen savunma ağırlıklı akıllı taktik anlayışını maça hatasız yansıttılar. Topun gerisine geçerek rakibin oynamasına müsaade edip onların sadece yorulmasını sağladılar. Ne ceza alanları içinde ne de çevresinde rakibe final pas ve gol vuruş şansı tanımadılar. Tamamıyla rakibi uyutarak adeta skor nasıl korunur dersi veren bir mücadele örneği verdiler. Zaman, zaman da top tekniği yüksek ve sprinter oyuncularıyla ani ataklar geliştirerek Konyaspor’a ciddi anlamda göz dağı verip konsantrasyon bütünlüklerini bozdular. Her ne kadar ikinci yarı Fenerbahçe iyi oynamadı denilse de, aslında ikinci yarı Fenerbahçe’nin tam arzuladığı gibi gelişti ve Fenerbahçe istediğini aldı. Önemli olan galibiyet ve 3 puandı. Sarı lacivertlilerde gereğini yaparak bu zorlu deplasmanda hakikaten güçlü ve kaliteli rakibi Konyaspor’dan önemli bir galibiyet alarak İstanbul’a döndü.  Tebrikler Fenerbahçe…