Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

ŞEYTANLARI CİN ÇARPTI.

UEFA Avrupa Ligi A Grubu'nda temsilcimiz Fenerbahçe, İngiliz ekibi Manchester United'ı İstanbul'da ağırlayıp, müthiş bir takım oyunu sergileyerek 2-1’lik  skorla yenip grupta ikinciliğe yükseldi.

Konuk ekip Manchester United açısından;

Konuk ekibin kadrosuna baktığımızda, kimler yok ki. Herrera, Pogba, Rooney, Martial, Rashford, Juan Mata, Zlatan Ibrahimovic gibi Avrupa çapında kabul gören harika futbolcular korosu. Evet; takım olarak maç genelinde topa daha çok sahip olan, iyi top yapan, organize takım presi, akıcı pas oyunu sergileyen ancak ciddi anlamda tehlike yaratabilecek pozisyon bulamayan, sadece maçın sonlarında uzaktan bir şutla şeref sayısı atabilen bir takımdı. Hal böyle oluncada yenilgiden kurtulamadılar.

Fenerbahçe’ye gelince;

Fenerbahçe, Perşembe gecesi Manchester United gibi bir Avrupa devini yenerek “Büyük Takım Göstergesi Nasıl Olurmuş” tüm Avrupa’ya gösterdi. Sarı lacivertliler, kolektif ruh ve kolektif oyun bütünlüğü çerçevesinde müthiş bir takım oyunu sergilediler. Çok akıllı taktik anlayışı sergileyip, rakibi merkezden iyi kapatarak her hücum girişimlerini kesip Manchester United’a maç genelinde hiç pozisyon vermediler.  Bunlara ilaveten ilk yarıda üç net, ikinci yarıda beş net gol pozisyonlarından da yararlanamadılar.

Maçın özeti, harika takım savunması yapan, top tekniği yüksek ve sprinter futbolcularıyla çok çabuk rakip yarı alana inen, birbirinden güzel jenerik gollerle bu stratejik oyun kurgusunu süsleyen, tutkusu ve sınırlarını ciddi anlamda zorlayan ve galip gelmesine rağmen attığından fazlasını kaçıran bir Fenerbahçe takımını gördük sahada. İlave olarak; rakibine oranla kazanmaya istekli oynayan, iyi mücadele ederek total bir futbol sergileyen, kompakt bir savunma kurgusunu başarıyla icra ederek; topun gerisine geçtiklerinde teknik ve topla yumuşak oynayan, topa sahip olduklarında ise  panzer gibi rakibi ezip geçen futbolcuları ile geniş alan avantajlarını harika kullanan, kanatlardan müthiş ortalar yapan, kaleyi karşıdan iyi gören yani iki farklı ekolu bir arada tutan fiziksel, taktiksel, psikolojik açılardan başarıya yönelik performanslar göstererek bir rövanş karşılaşmasını ancak bu kadar güzel kazanılabileceğini tüm futbol kamuoyuna gösterdiler. Ne diyelim “Şeytanları Cin Çarptı.” Tebrikler Fenerbahçe..