Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENER’DEN KRİTİK VİRAJDA, ÖNEMLİ 3 PUAN..

Spor Toto Süper Lig'in 32. hafta mücadelesinde Mersin İdman Yurdu deplasmanına çıkan Fenerbahçe, özellikle ikinci yarıda tek kale oynadığı kritik maçı 90+3'te Emre Belözoğlu'nun attığı golle galip gelerek zirve iddiasını sürdürdü.

Mersin İdman Yurdu açısından;

Ligin rahat ekiplerinden ve bu sezon büyük takımlara karşı özel motivasyonla oynayan ev sahibi Mersin İdman Yurdu, saha ve seyirci avantajını da iyi kullanarak maça atak ve pozisyonlarla başladılar. Sergiledikleri ofansif nitelikli futbolları sadece beş dakika kadar sürdü. Bu dakikadan sonra rakibin oyunda dengeyi kurması sonucu gol yollarında fazlaca efektif olamadılar. Maçın ilerleyen belirli bölümlerde Nakoulma, Khalili ve Welliton gibi top tekniği yüksek, çabuk adam eksilten ve rakip yarı alana hızlı kat eden futbolcularıyla geliştirdikleri hızlı kanat ataklarında Fenerbahçe kalesini zorladılar ancak sonuç alamadılar.

İkinci yarının yaklaşık son elli dakikasını 10 kişi olarak sürdürmeleri sonucu, oyunu kendi yarı alanında kabul eden ileriye fazlaca çıkamayan bir futbol kurgusunu maça yansıtarak oyunu tutmaya çalıştılar. Güçleri oranında Fenerbahçe gibi rakibe ellerinden geldiğince direnmeye çalıştılar. Ancak oyunu tutma adına son paslarda çok ciddi hatalar yaparak Fenerbahçe’ye çok sayıda önemli pozisyonlar verdiler. Bunlardan bir tanesinde Fenerbahçe forveti Sow’a bariz gol şansı imkanı sunup akabinde kaleci tarafından faulle engellenmesinde 10 kişi kaldılar, diğerinde ise kalelerinde golü görüp 3 puanı Fenerbahçe’ye vermek zorunda kaldılar.    

Fenerbahçe’ye gelince;

Maça ağır tempoda ve kontrollü başladılar. İlk dakikalarda topun gerisine geçip, topu rakibe bırakarak daha teknik ve topla yumuşak oynayan bir oyun kurgusunu sahaya yansıttılar. Ancak ilk çeyrek geçilirken oyunda dengeyi kurup daha fazla rakip yarı sahada göründüler. İlk yarı genelinde iyi mücadeleye yönelik bir savunma kurgusunu ön plana çıkarttılar. İlk yarı boyunca takım olarak gayet sakin, planlı, aralara ve çaprazlara basit ancak garantili paslar yaparak rakibi fiziksel olarak yormaya çalıştılar. Çünkü bu maçın bir de ikinci yarısı vardı.

İkinci yarıyla birlikte ofansif futbol kurgularını saha çok iyi yansıttılar. Özellikle Emre’nin oyuna girmesi, birebirde çok çabuk adam eksiltesi, etkili pas organizasyonu, isabetli ortaları ve attığı jenerik golle Fenerbahçe adına maçı alan önemli bir etken oldu.

Bu yarıda Fenerbahçe takımı; mevcut oyun yapısında taktiksel varyasyonlara gidip hem 10 kişi kalan hem de yorulan rakibe önde baskı kurarak onları kendi yarı alanlarına mahkum edip sürekli baskılı ve bunaltıcı futbollarıyla maçı adeta tek kale oynadılar. Dakikaların geçmesine rağmen hiç bitmeyen gole yönelik istikrarlı atakları, maçın uzatma anlarında meyvesini verdi ve Emre’nin harika golüyle hak ettikleri galibiyeti ve 3 puanı almayı başardılar.

Fenerbahçe, zorluk derecesi yüksek olan bu maçta, kritik virajı önemli bir 3 puanla geçerek zirve yolunda iddiasını devam ettirdi. Fenerbahçe takımını kutluyorum.