Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENERBAHÇE’DEN ÖNEMLİ BİR GALİBİYET DAHA..

Spor Toto Süper Lig 13. hafta açılış karşılaşmasında Sivasspor'u konuk eden Fenerbahçe, sergilemiş olduğu kazanmaya istekli futbol kurgusuyla maçı 4-1'lik skorla kazarak zirve yarışında önemli bir galibiyet aldı.

Konuk ekip Sivasspor açısından;

Bu sezon ligde bir türlü istediği performansı yakalayamayan konuk ekip Sivasspor takımı, güçlü rakipleri Fenerbahçe karşısında mücadele gücü düşük bir takım hüviyetinde maça baladılar. Takım olarak konsantrasyon bütünlüklerini maç geneline hiç yansıtamadılar. 90 dakika süresince rakibinden çok ciddi baskılar yiyerek mahkum bir futbol oynadılar. Savunma yaptıkları zaman rakibe ciddi anlamda pozisyonlar verirlerken ofansif oynamaya çalıştıkları zamanlarda ise Fenerbahçe savunmasını tehdit edebilecek hücum aksiyonlarını gösteremediler. İkinci yarıda maçta dengeyi kurma ya da oyuna ortak olma anlamında hiçbir olumlu hamleleri olmadı. İleride iyi top tutamadılar. Pas trafikleri yok denecek kadar azdı. Kanat varyasyonları ise hemen, hemen yok gibi bir şeydi. Maçın son çeyreğinde tamamen oyundan düşerek iyice umutlarını yitirdiler. Hal böyle olunca da farklı yenilgiyi hak ettiler.

Fenerbahçe açısından;

Takım olarak güçleri ve kararlılıklarını rakibine hissettirerek kazanmaya istekli bir futbol kurgusuyla maça başladılar. Daha ilk dakikalarında takım boylarını küçülterek oyunu yaklaşık 35 ile 40 metre arasına sıkıştırıp hücum futboluna prim tanıyan tempolu ve pozisyon üretkenliği bol olan müthiş bir Fenerbahçe takımını izledik. Erken dakikalarda buldukları gol, rakibin tüm oyun planlarını bozarken Fenerbahçe takımını daha da cesaretlendirdi. Futbol sporunun hatalar oyunu felsefesinden yola çıkarak tempoyu yükseltip, sahanın her alanında iki ya da üç oyuncuyla rakibe baskı kurup sürekli hatalara zorladılar. Gerek ilk yarı, gerekse ikinci yarı Fenerbahçe’nin orta alandaki Emre, Meireles ve M.Topal’dan oluşan üçlüsü rakibe kurdukları baskıyla Sivasspor takımına pozisyon vermediler. Hal böyle olunca, savunmadaki stoperler Bekir ve Alves rahatladılar. Kanat bekleri Gökhan ve Caner’in hücuma katkıları arttı. Takım olarak topun olduğu yerde çok rahat çoğaldılar. Savunma hattını öne çıkartarak alan daraltıp, organize takım presi, akıcı pas oyunu gibi modern futbolun gereksinimlerini maça çok iyi yansıtan özel bir Fenerbahçe takımı oluştu. Kolektif ruh ve kolektif oyun yapısından oluşan müthiş bir konsantrasyon bütünlüğü olunca doğal olarak farkta geldi ve Fenerbahçe takımı 4-1 gibi net skorla zirve yolunda önemli bir galibiyet daha aldı. Fenerbahçe takımını kutluyorum.