Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

GOL SOVEŞATA, FENER BİR ÜST TURDA. 1-0

UEFA Avrupa Ligi'nin 6. haftasında Feyenoord'a konuk olan Fenerbahçe sergilediği pozitif nitelikli futbol ve akıllı taktik anlayışıyla zorluk derecesi yüksek kritik maçı Moussa Sow’un klasik golü ile 1-0 kazanıp lider olarak grup maçlarını tamamladı.

Ev sahibi takım Feyenoord açısından;

AFC Ajax–PSV Eindhoven’dan sonra Hollanda Eredivisie Lig’inin 3. Büyük takımı olan Feyenoord’un maç genelinde Fenerbahçe karşısındaki oyun felsefesi duran top organizasyonlarıyla tehlikeler yaratıp skora gitmeye yönelikti. Aşağı yukarı tüm ataklarını duran top organizasyonlarıyla gerçekleştirdiler. Ancak kusursuz bir takım savunması yapan Fenerbahçe’ye bu kurgu tutmadı. İlk yarıda Feyenoord takımı iki önemli pozisyon yakaladı. Bunlardan ilki ilk çeyrek geçilirken Kuyt'un sağ kanattan ortasına Jens Toornstra’nın kafayı şutunu Volkan mükemmel çıkardı. İkinci yarıya daha dirençli çıkma fırsatı yakalayabilecekleri ikinci pozisyonları ise yine bir duran top organizasyonu ve Jens Toornstra'nın kullandığı bir korner sonucunda ceza alanında oluşan karambolde Vilhena’nın direkten dışarıya giden şutuydu. Bütün numara bu!

İkinci yarı ise mevcut oyun kurgularında her hangi bir farklı taktik varyasyonlarına gidemediler. Daha doğrusu Fenerbahçe’nin kompakt futbolu karşısında tüm oyun planları yok oldu diyebiliriz. Skor dezavantajına rağmen Fenerbahçe’yi fazlaca rahatsız edici “ rakibe baskı, pas trafiği, kanat atakları ve şut organizasyonları içerikli” ofansif futbol üstünlükleri olamadı. Bu çaresiz futbollarıyla 1-0 geriye düştükleri maçı çeviremediler. Hal böyle olunca da gruptan çıkamayarak UEFA Avrupa Ligi'ne veda ettiler.

Fenerbahçe’ye gelince;

Her şeyden önce; UEFA Avrupa Ligi A Grubunu lider olarak tamamlayarak bir üst tura yükselen Fenerbahçe takımını kutlamak gerekiyor. Zorluk derecesi yüksek olan bu kritik maçı kolektif ruh ve kolektif oyun bütünlüğü içinde sahaya çok iyi yansıtarak kazanmasını bildiler. Maç genelinde ikinci bölgede oyuna çok iyi hakim oldular. Yardımlaşma ve saha parselasyonu, organize takım presiyle alan daraltarak rakibe oynama şansı vermediler. Akıcı pas oyunuyla kanat organizasyonlarını çok iyi yaptılar. Ve bir Moussa Sow klasik golüyle UEFA Avrupa Lig’inde turladılar.

Maça döndüğümüzde;

İlk dakikaları rakibi tartan kontrollü bir oyun kurgusunu sahaya yansıtan sarı lacivertliler, maçta net pozisyonları bulan taraf oldular. Özellikle dakikalar henüz 11’i gösterirken topla sağ çaprazdan ceza sahasına giren Lens, Eric Botteghin tarafından adeta biçildi ve çok net bir penaltıya “Türk kamuoyunda eyyamcılığıyla bilinen İspanyol hakem David Fernandez Borbalan” ne yazık ki devam kararı veriyordu. Kanat oyuncu konumuyla forveti ikileyen Sow, kendine has o klasik gollerinden birini atarak olayı daha 22. Dakikada bitirdi. ikinci yarıda maçı iyi tutan Fenerbahçe, ofansif olarakta maça pozitif katkı sağlayan taraftı. Bu yarıda da rakibe ciddi sayılabilecek pozisyon vermezken skor üretkenliği açısından daha üstün taraftılar. Bu olguda gayet doğaldı. Çünkü arada güçler dengesi var. Kadro ve teknik adam kalitesi açısından rakip Feyenoord’a kıyasla Fenerbahçe açık ara üstün bir takım. O nedenle her iki maçtan çıkartılan 6 puan normal.

Sonuçta bu olay burada bitti. Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi’nin A grubunu lider olarak tamamlayarak bir üst tura çıktı. Önemli olan bundan sonrası. Ne diyelim yolun açık, hedeflerin yüksek olsun Fenerbahçe…  Böyle bir takım yarattığın için teşekkürler Büyük Başkan Aziz Yıldırım.