Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENER’E YİNE HAKEM FACİASI

Spor Toto Süper Lig'in 22. Haftasının kapanış maçında Elazığspor deplasmanına konuk olan lider Fenerbahçe, zorluk derecesi yüksek olan kritik maçta yine hakem kurbanı olunca beraberliği ancak kopartabildi. Ev sahibi Elazığspor ise, 10 kişi oynayan rakibi karşısında 1-0 öne geçtiği maçın ağırlığını taşıyamadı ve beraberlikle yetinmek zorunda kaldı.

Ev sahibi Elazığspor açısından;

Karşılaşmaya Fenerbahçe’den baskı yiyerek başladılar. İlk çeyrek dakika içinde kalelerinde sayısız gol tehlikeleri atlattılar. Rakipten yedikleri baskı sonucu top tutamakta bir hayli zorlandılar. Organize ve hızlı kontratakları söz konusu süre içinde hiç olmadı diyebiliriz. Sonraki dakikalarda rakibin tempoyu düşürmesi sonucu oyunda dengeyi kurdular. İlerleyen dakikalarla birlikte son haftalardaki iç sahada iyi performans gösteren takım kimliklerini maça iyi yansıttılar. Serdar, Tanju, Mehmet ve Tello gibi top tekniği yüksek ve sprinter oyuncularıyla oyunu rakip yara alana yıkıp, Fenerbahçe ceza alanı içinde ve çevresinde pozisyonlar bulup tehlikeler ürettiler. İlk yarının son beş dakikasında oyun üstünlüğünü tamamen ellerine geçirdiler. Ve ilk 45 dakikanın son saniyelerinde aradıkları golü bularak devreyi 1-0 önde tamamlamayı başardılar. İkinci yarıya da iyi başlayan ev sahibi ekip, bu yarının ilk çeyrek dakikası tamamlanırken rakibin10 kişi kalması sonucu farkı artırmaya gideceklerine tersi bir performansla oyundan düştüler. Rakipten gelen ısrarcı ve sürekli baskılara gereği gibi karşılık veremediler. Maçın sonlarına doğru yedikleri golle karşılaşmayı berabere bitirmek zorunda kaldılar.  

Fenerbahçe’ye gelince;

Takım olarak karşılaşmaya kazanmaya istekli başlayarak daha ilk dakikalarda güçlerini ve kararlılıklarını rakip üzerinde kabul ettirdiler. Hızlı ve öne doğru oynayıp kolektif hücum varyasyonlarıyla rakibin direncini kıran, onların tüm oyun planlarını bozan mücadeleci ve istekli oyun kurgularını sahaya çok iyi yansıttılar. Futbolun temel prensipleri içinde var olan, rakibe baskı, pas trafiği, kanat atakları ve şut organizasyonlarını yapıp takım halinde peş, peşe organize ataklar geliştirdiler. Ancak final vuruşlarında başarılı olamadılar. Geçen ilk çeyrekte kurdukları bu baskılardan gol çıkaramayınca rakibi oyuna ortak ettikler. İlerleyen dakikalarda tempo olarak oyundan düştüler ve ilk yarının son on dakikasında oyunun üstünlüğünü rakibe kaptırdılar. İlk yarının son saniyelerinde tartışmaya açık birde gol yiyerek ilk yarıyı 1-0 geride kapatmak zorunda kaldılar. İkinci yarıya maçı çevirme umutlarıyla başlayan Fenerbahçe, ilk çeyrek geçilirken yardımcı hakem Kemal Yılmaz ve hakem Hüseyin Göçek konsorsiyumuyla gerçekleşen Cristian’ın haksız yere şok bir kırmızı kartla oyundan atılmasıyla, kalan son yarım satı 10 kişi oynamak zorunda kaldı. Bir kişi eksik oynamasına rağmen rakip üzerinde kolektif ataklar ve duran top organizasyonlarıyla beraberlik golü için bastıran Fenerbahçe bitime 7 dakika kala aradığı golü buldu ve skoru eşitledi. Kalan sürede ortada geçen oyunda biraz daha baskın olan taraf yine sarı lacivertlilerdi. Koşan savaşan ve kazanmak için ciddi mücadele veren rakip karşısında eksik oynamalarına karşı yinede fizik güç mücadelesini bırakmayan Fenerbahçe şansını son dakikalara hatta son saniyelere kadar zorladı ancak arzuladığı 3 puanı alamadı. Sakatlık ve cezalı önemli yıldızlarından yoksun olana Fenerbahçe ne hikmetse son haftalarda rakiplerden ziyade hakemlerle de mücadele edince ancak bu kadarını yapabiliyor. Gerisini artık varın siz yorumlayın……….