Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENER ZORLADI, TRABZON DİRENDİ.

Spor Toto Süper Lig'in 2. hafta mücadelesinde Trabzonspor deplasmanına konuk olan Fenerbahçe oyunun büyük bir bölümünü kontrolünde götürmesine rağmen gol yollarında etkili olamayınca aldığı beraberlikle puanını 4 çıkardı. Maç genelinde savunma ağırlıklı garantili bir oyun kurgusuyla oynayan ev sahibi Trabzonspor ise, beraberliğe razı oldu.

Ev sahibi Trabzonspor açısından;

90 dakika genelinde savunma ağırlıklı garantili bir futbol kurgusunu maça yansıtarak öncelikle gol yememek ve rakibin top kayıplarında ani kontrataklarla skor üretmeye dayalı bir taktik anlayışı sergilemeye çalıştılar. Savunma açısından bakıldığında; özellikle çok adamla kapanarak oyunu kendi yarı alanında kabul edip, yaklaşık 30 ila 40 metrelik bloklar halinde Fenerbahçe’nin savunma gerisine kaçıracağı hızlı futbolcularının önünü kestiler. İlave olarak kalabalık savunma kurgusuyla yine Fenerbahçe’nin kanat varyasyonlarına Gökhan ve Caner’e önlem aldılar. Ofansif anlamda ise; organize olmak ve oyun kurmakta çok zorlandılar. Constant fazla sorumluluk almadı, takım olarak Yatabare’yi fazla topla buluşturamadılar. Hal böyle olunca skor üretmekte zorlandılar ve gol kaydına muvaffak olamadılar. Fenerbahçe gibi güçlü bir takımdan puan almak onlar için başarı sayıldı.

Fenerbahçe’ye gelince;

Topa daha çok sahip olup, pas oyunu ile maçın kontrolünü 90 dakika genelinde ellerinde tutmalarına rağmen kapalı rakip savunmayı açamayınca gol yollarında pozisyon üretmekte zorlandılar. Fenerbahçe gibi çok pas trafiği gerçekleştiren bir takım için en büyük handikap olarak zeminin bozuk olması dikkatlerden kaçmayan diğer bir nüanstı. Takım olarak ikinci bölgede çevirdikleri topları forvet hattının zaman, zaman yavaş kalmaları sonucu gol bölgelerinde etkili kullanamadılar. Fenerbahçe 3 puan için mevcut taktik düzeni içinde bir takım varyasyonları denedi. Maçın belirli bir bölümünde rakibi üstüne çekmeye çalıştı ancak Trabzonspor savunmadan hiç çıkmadı. Bununla da yetinmeyen sarı lacivertliler, bu kez de kapalı savunmayı açmak için bir başka formül deneyip oyunu kanatlara yaydılar, zaman, zaman da kaleyi karşıdan gören şut organizasyonları ile gol aradılar. Ancak direkten dönen az farkla dışarı giden ya da savunmaya çarpan toplar bir türlü gole izin vermeyince Fenerbahçe adına gol sesi çıkmadı. Oysa Fenerbahçe bir gol, sadece bir gol bulabilseydi o vakit rakip açılacak ve bu maçı farklı kazanabileceklerdi.

Sonuç olarak Fenerbahçe zorladı, Trabzonspor direndi ve maçta başladığı gibi bitti.