Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

ÖNEMLİ OLAN GALİBİYET VE 3 PUAN.

Spor Toto Süper Lig'in 12. Haftasında Balıkesirspor’a konuk olan Fenerbahçe; kötü hava şartları ve ağır zeminde mücadele ettiği maçı 1-0'lık skorla kazanmasını bilerek haftayı 3 puanla kapattı.

Ev sahibi Balıkesirspor açısından;

İç saha ve seyirci avantajını gereği gibi kullanamayan ev sahibi ekip maça adeta beraberliği amaçlayan o da olmazsa farklı yenilmemek üzere yapılan bir oyun planıyla başladılar. Maç genelinde hücum futbolunu hiç düşünmeyerek tamamen Fenerbahçe’yi durdurmaya yönelik gol ya da daha fazla goller yememek için savunma ağırlıklı futbol kurgularını sahaya yansıttılar. Yağışlı hava, kaygan ve kötü zemin de ev sahibi ekibin adeta savunma futbollarına yardımcı oldu. İlk yarı boyunca sürekli kapalı savunma yaparak dakikaları geçirmeyi başardılar ancak bitime beş dakika kala golü kalelerinde gördüler. Golden sonra oyun planları iyice bozulan Balıkesirspor, takım olarak ilk devrede kalan kısa sürede biraz atak girişimlerinde bulundular. Son dakikada Khalifa Jabbie ile buldukları cılız bir pozisyondan sonuç alamayınca devreyi 1-0 geride tamamlamak zorunda kaldılar.

Mücadelenin ikinci yarısında da, ilk yarıdaki temposuz futbollarında her hangi bir değişiklik olmadı. Rakipten yedikleri baskı sonucu iyi top tutamadılar, çok fazla pas hataları yaparak taraftarlarının beklediği oyunu sahaya yansıtamadılar. Maçın son bölümlerinde ise yağan yağmur ve iyice ağırlaşan zemin her iki takım içinde hızlı pas trafiği ve tempo yapmayı ciddi anlamda engelledi. Hal böyle olunca skor üretme adına net pozisyonlarda olmadı ve Balıkesirspor, saha ve seyircisi önünde önemli bir 3 puanı daha kaybetmek zorunda kaldı.

Fenerbahçe’ye gelince;

Özet söylersek; “Büyük takım olma özelliklerini sahaya çok iyi yansıtarak zorluk derecesi yüksek olan kritik maçı kazanmasını bildiler” diyebiliriz.

Takım olarak maça kararlı ve istekli başladılar. Dakikalar ilerledikçe oyunun kontrolünü iyice ellerine geçiren Fenerbahçe, Balıkesirspor'un da kendi sahasına çekilmesiyle birlikte topla oynama yüzdesinde büyük bir üstünlük sağladılar. Orta alanda hızlı pas organizasyonları yerine yavaş ve yan paslar yapmaları ilave olarak Balıkesir savunmasında yeterli derece boşluk bulamamaları Fenerbahçe takıma skora yönelik istenilen pozisyonları pek oluşturmadı. Ancak yine de oyunu bırakmayarak ilk yarıda bitime beş kala galibiyet golüne ulaşmayı başardılar.

İkinci yarıya da pozisyonlarla başlayan taraf yine Fenerbahçe takımı oldu. Sarı lacivertliler, maç genelinde sürekli kapalı savunma yapan rakibe ilave olarak birde yağışın neden olduğu kaygan ve ağır zeminle mücadele etmek zorunda kaldılar. Hal böyle olunca hızlı pas trafiği ve beklenen yüksek tempoyu pek yapamadılar. Doğal olarak kanat organizasyonları pek etkili olamadı. Tüm bunlara rağmen maç genelinde oyunun kontrolünü eline geçiren ve skor avantajını bırakmayan Fenerbahçe takımı rakibine kurdukları üstünlüklerini maç sonuna taşıyarak dış sahada oynadıkları bu kritik maçı kazanmasını bildiler. Fenerbahçe takımını kutluyorum.