Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

Fenerbahçe Şampiyonluk Turunu Kadıköy’e Bıraktı.

Spor Toto Süper Lig'in 30. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe, Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan ve taktiksel ağırlıklı geçen maçta 1-1 berabere kalarak puanları paylaştılar.

Beşiktaş açısından;

Maça çekingen ve konsantrasyon bütünlüğünden uzak olarak başladılar. İlk yirmi beş dakika oyunu kendi yarı alanında kabul ederek rakibe çok pozisyonlar verdiler. Özellikle orta alanda rakibe baskı kuramamaları, basit pas hataları, ileriye çıkarken yapılan top kayıpları sonucu oyunun üstünlüğünü Fenerbahçe’ye verdiler. Adeta gol için çıkardıkları davetiye sonunda kalelerinde golü görüp 1-0 geriye düştüler. Golden sonra biraz toparlanan ve ilerleyen dakikalarda kendine gelerek ataklarını artırdılar. Dönen topları alarak organize ataklar geliştirdiler. Kanatları daha efektif kullanarak ilk yarının son dakikalarında aradıkları beraberlik golünü buldular ve devreyi 1-1 beraberlikle kapattılar. İkinci yarıya iyi başlamalarına rağmen 10 kişi kalınca oyunun üstünlüğünü Fenerbahçe’ye verdiler. Zaman, zaman hızlı kontrataklarla pozisyonlar bulmaya çalıştılar ancak organize takım oyunu olamayınca final pasları ve vuruşları beklenilen gibi olmadı ve mücadeleden 1 puanla ayrıldılar.

Fenerbahçe’ye gelince;

Maça sakin bir atmosferde başlayan sarı lacivertliler, oyunun ilk yirmi beş dakikasında daha organize olan taraftı. Rakibine oranla daha istekli oynayıp, iyi pas oyunu sergileyerek rakip yarı alanda pozisyonlar buldular. Bu pozitif nitelikli oyun kurguları sonucunda arzuladıkları golü bulup 1-0 öne geçtiler. Golden sonra klasik derbi içgüdüsüyle ofansif futbolun yerine geriye çekilerek savunma kurgusunu tercih ettiler. Hal böyle olunca rakibe pozisyonlar verdiler. Zaman, zaman Sow, Emenike ikilisi ve geriden çıkan sürpriz adamlarla kontrataklar yapmaya çalıştılar. Özellikle ilk yarının son anları oynanırken Sow ve Emenike ikilisiyle çok önemli bir pozisyon bulup ikinci gole çok yaklaştıkları bir anda Emenike pas hatası yapınca pozisyon döndü ve Beşiktaş atağı olarak Fenerbahçe kalesinde golle sonuçlandı. İkinci yarıda rakibin 10 kişi kalması sonucu oyunun üstünlüğü Fenerbahçe’ye geçti. Sarı lacivertliler, Beşiktaş kalesinde ciddi pozisyonlara girdiler. Final paslarında ve vuruşlarında biraz sakin olsalardı ikinci golü hatta daha fazlasınıda bulabilirlerdi ancak olmadı ve maçta ilk yarıda atılan karşılıklı gollerle 1-1 berabere sonuçlandı.

Bu sonuçtan sonra, Beşiktaş’ın ikincilik şansı biraz daha artarken Fenerbahçe ise şampiyonluk turunu Kadıköy’e bıraktı. Aslında böylesi daha iyi oldu….