Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENER YİNE KAYBETMEDİ..

Spor Toto Süper Lig'in 10. haftasında Bursaspor deplasmanına konuk olan Fenerbahçe erken dakikalarda yediği gole ikinci yarıda Kuyt ile yanıt vererek zorluk derecesi yüksek olan maçtan tek puanla ayrıldı.

Ev sahibi Bursaspor açısından;

Maçın başlarında kargaşadan buldukları erken gol dışında ilk yarı boyunca fazla dirençli oynayamadılar. Zaman, zaman birkaç kontratak denemelerinin haricinde Fenerbahçe’nin ataklarını karşılayarak devreyi 1-0 önde tamamlamayı başardılar. İkinci yarıya daha atak başlayan taraf Bursaspor takımıydı. Orta alanı kalabalık tutup, oyunu kanatlara yayarak kontrataklarla Fenerbahçe’ye baskı kurmaya çalıştılar. Özellikle son çeyrekte daha fazla pozisyonlar buldular ancak final vuruşlarında etkili olamadılar. Bu arada ofansif nitelikli futbol sergilerlerken savunma kurgularında Fenerbahçe’ye geniş alanlar bırakıtılar ve ani gelişen rakip ataklarında az adamla yakalanarak kalelerinde tehlikeler atlattılar. Maçın son yarım saatine girilirken 1-0 önde olmanın avantajını koruyamadılar ve organize gelişen bir Fenerbahçe atağında kalelerinde beraberlik golünü gördüler. Son dakikalarda gösterilen bir takım çabalarda sonuç vermeyince beraberliğe razı oldular.

Fenerbahçe’ye gelince;

Maça daha atak ve etkili başlayan taraf Fenerbahçe takımıydı. Savunmayı orta alana yakın kurup kanat beklerini rakip yarı alana çıkartan Fenerbahçe, rakibe tam baskı kurmaya çalışırken beklenmedik bir top kaybıyla golü kalesinde gördü. Erken dakikalarda 1-0 geriye düşmelerine rağmen ilk yarı boyunca oyunu rakip yarı alana yıkarak rakibe sürekli baskı kurdular ancak 3.bölgede düşündüklerini yapmakta aceleci davranınca net pozisyonlar üretemediler. Hal böyle olunca ilk yarıda skor üretemediler.  İkinci yarıda kalabalık rakip savunmayı açmak için Bursaspor’un daha topla oynamasına müsaade edip, rakibi üstlerine çekerek ani kontrataklarla golü bulmayı denediler. Ancak ilk yarıya oranla ikinci yarıda organize olmakta zorlanan sarı lacivertliler, doğal olarak maça da ağırlıklarını koyamadılar. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nüans vardı ki o da, Fenerbahçe takımı yıldız oyunculardan kurulu olmasıydı. Hatayı buldu mu affetmiyorlardı. Bitime 24 dakika kala sahneye bu kez Kuyt çıktı ve perdeyi kapatan golü atarak zorluk derecesi yüksek olan bu kritik deplasmanda Fenerbahçe’ye önemli bir puan kazandırmasını bildi.

Hakem Fırat Aydınus’un takdir haklarını daha çok rakipten yana kullanıp, Fenerbahçe aleyhine göstermiş olduğu yoğun sarı kartlara, lehine çalınmayan düdüklere ve verilmeyen penaltıya rağmen, zorlu Bursa deplasmanından 1 puanı söküp alan Fenerbahçe takımını kutluyorum.