Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENERBAHÇE GÜLE OYNAYA ŞAMPİYON OLDU.

Spor Toto Süper Lig’in 31. haftasında lider Fenerbahçe, sahasında konuk ettiği Çaykur Rizespor ile berabere kalarak ligin bitimine 3 hafta kala kendi rekorunu egale ederek şampiyonluğunu ilan etti.

Konuk ekip Çaykur Rizespor açısından;

Ligde tehlikeli bölgeden uzaklaşmak için güçlü rakibi Fenerbahçe’den puan ya da puanları almayı planlayan taktik anlayışlarını maç geneline yayarak zorluk derece yüksek olan bu stratejik maçtan beraberlikle ayrılmayı başardılar. Maç genelinde garantili bir futbol sergileyen konuk ekip, öncelikle yenilmemek için ciddi efor gösterdiler. Gerek ilk yarıda ve gerekse ikinci yarıda oyunun büyük bölümünü kendi yarı alanında kabul ederek, rakip ataklarını takım halinde iyi karşılayıp Fenerbahçe’ye gol fırsatı tanımadılar. Zaman, zaman Lualua ve Deniz gibi top tekniği yüksek ve hızlı oyuncularıyla kontrataklar yapmaya çalıştılar. İkinci yarıda birazda Orhan’ın kanat bindirmeleri ile gol yollarında üretkenliklerini artırdılar. Final pasları ve son vuruşlarda başarılı olamayınca skor yapamadılar. Beraberliği hedefleyen futbol kurgularıyla amaçlarını ulaştılar. Alınan bir puan konuk ekip için lig sonunda beklide ligde kalmanın en belirleyici özelliği olacak.

Fenerbahçe’ye gelince;

Şampiyonluk için sadece bir puana ihtiyacı olan lider Fenerbahçe, bu maçta kendisini fazlaca zorlamadan şampiyonluğa ulaştı. İlkyarıda oyunu rakip yarı alana yıkarak önde baskı kurdular. Özellikle kanat varyasyonlarıyla rakip yarı alanda net pozisyonları olmasa da oyunu hareketlendiren ve maça pozitif etki yapan taraf Fenerbahçe takımıydı. İkinci yarıda da yine aynı oyun kurgusu devam ettiler. Alınacak bir puan, Çaykur Rizespor’u kümede bırakacak, Fenerbahçe’yi ise şampiyon yapacağından doğal olarak maçta tempo fazla olmadı. Karşılaşma Fenerbahçe’nin kontrolü altında ve rölantili bir tempoda başladığı gibi bitti ve Fenerbahçe sezon başından beri hak etmiş olduğu şampiyonluğu aldı. Fenerbahçe takımını kutluyorum.