Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

ŞAMPİYONLUK YOLUNDA BİR DEV ADIM DAHA.

Spor Toto Süper Lig’in 26. Hafta kapanış karşılaşmasında Gaziantepspor’a konuk olan lider Fenerbahçe, maç genelinde sergilemiş olduğu pozitif nitelikli üstün futbol ve attığı bir birinden şık gollerle zorluk derecesi yüksek olan maçı 3-0 gibi net bir skorla kazanıp, rakipleri arasındaki puan farkını biraz daha açarak şampiyonluk yolunda dev bir adım daha attı.

Ev sahibi Gaziantepspor ise, güçlü rakibi karşısında oldukça etkisiz bir futbol sergileyince doğal olarak farklı yenilmekten kurtulamadı.

Gaziantepspor açısından;

Son haftalarda seri galibiyetler alarak hedefini Avrupa kupalarına çeviren ev sahibi Gaziantepspor takım halinde maça hızlı ve ofansif olarak başladılar. İlk beş dakika içinde rakibe ciddi baskı kurup bir de gol pozisyonundan yararlanamadılar. İlk yarıda kalan 40 dakika içinde tersi bir performans göstererek Fenerbahçe’ye karşı mahkum bir oyun kurgusu sergilediler. Savunmada başarısız ve ağır kaldılar. Orta alanda dirençsiz gol yollarında ise tempo yapamayan bir takım hüviyetine büründüler. Futbolcular birbirlerinden çok uzak ve kopuk, kopuk oynayınca bloklar arası bağlantılar olmadı. İlave olarak Fenerbahçe’den çok baskı yediler ve oyun kurmada oldukça zorlandılar. Top tutamayan, tempo yapamayan ileri çıktıklarında gol üretmekte zorlanan özetle takım halinde organize olamayan bir Gaziantep takımı vardı sahada. Bunlara ilave olarak savunmadaki iki stoperleri Fenerbahçe’nin hızlı forvet hattını yakalamakta yavaş kalında ilk yarıda kalelerinde iki gol gördüler. İkinci yarıda maçı çevirmeye yönelik girişimleri fazlaca olamayınca bir gol de bu yarıda yiyerek sahadan tamamen silinip gittiler. Doğal olarak maçıda farklı kaybettiler.

Fenerbahçe’ye gelince;

Büyük takım olma özelliklerini maç geneline çok iyi yansıttılar. Takım olarak özverileri mükemmel, savunma ve orta sahadaki kaliteli oyuncuları ve kazanma arzularıyla zorluk derecesi yüksek olan bu kritik maçta sezonun en rahat deplasmanını oynayıp kolay bir galibiyet aldılar. İlkyarıda 40 dakika müthiş bir takım oyununa ilave harika bir Emenike resitali olurken ikinci yarıda bir resitalde Sow yapınca rakibi tam bitirdiler. İkinci yarıda da gerek kanat varyasyonları, gerek kaleye cepheden geliştirdikleri organize ataklar ve gerekse duran top organizasyonlarıyla rakibi boğan sarı lacivertliler farkı dahada artırma fırsatlarını kullanamadılar. Özellikle Emenike girdiği birçok pozisyonlardan yararlanamadı.

Özet olarak; Fenerbahçe açısından sergilenen güzel futbol, takım olarak devam eden istikrar, hedefe odaklanmışlık, kazanılan üç puan bitime 8 hafta kala en yakın rakibine atılan 10 puan fark şampiyonluk yolunda önemli başarıyı daha getirdi. Bundan sonrası mutlu son için Fenerbahçe’nin yolu açık. Fenerbahçe takımını kutluyorum.