Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENERBAHÇE’NİN ETKİLİ OYUNU SKORA YANSIDI.

Spor Toto Süper Lig'in 3. haftasında Fenerbahçe sahasında ağırladığı Gaziantepspor karşısında etkili oyunuyla futbol keyfinin yüksek olduğu karşılaşmayı 1-0 kazanarak önemli bir galibiyet aldı.

Fenerbahçe’den puan almak için gelen konuk Gaziantepspor ise enerjik ve dirençli futbol kurgusuyla güçlü rakibine sadece 80 dakika dayanabildi ve 3 puanı kaybeden taraf oldu.

Konuk ekip Gaziantep açısından;

Ligin en hızlı kontratak yapan takımlarından birisi olan konuk ekip Gaziantepspor, maç genelinde açık futbol oynayarak maça pozitif katkı sağladılar. İlk yarı genelinde merkezdeki oyuncu kaliteleriyle güçlü ve fizikli kalarak rakip ortalarından seken tüm ortaları topladılar. Özellikle orta sahada iki stoperle oynayan konuk ekip İbrahim Akın ve Oğulcan'ın iyi top yapmaları ve etkili pas organizasyonlarıyla ileride Muhammet Demir'le kontratak oyununu sergilemeye çalıştılar. Oyunun belirli bölümlerinde ileriye çok çabuk çıkarak Fenerbahçe savunmasını zorlayıp tehlikeler yarattılar. İkinci yarıda rakibin temposunun biraz düşmesi sonucu Fenerbahçe yarı alanında geniş alanlar buldular. Zaman, zaman da olsa ani çıkışlarda net pozisyonlar bulup tehlikeler  ürettiler, ancak golle buluşamadılar. Futbolun karşıtlar oyunu olduğunu, ofans kadar savunma güvenliğinin de önemli olduğunu unuttukları dakikalarda kalelerinde golü gördüler.

Gol öncesi maçı tutmak adına savunma ağırlıklı bir kadroya dönmelerinden dolayı golden sonraki kalan dakikalarda hücum futbol kurgularını sahaya yansıtamadılar. Düzgün paslaşmalar, organize ataklar yapılamadı ve arzuladıkları golü bulamayınca skor olarak geride oldukları maçı çeviremediler. Hal böyle olunca 3 puanı güçlü rakibi Fenerbahçe’ye bırakmak zorunda kaldılar.

Fenerbahçe’ye gelince;

Maça istekli başlayan taraf Sarı lacivertlilerdi. Takım halinde iyi pas organizasyonları, topa sahip olarak etkili ve baskılı oyun kurgularıyla rakibe oyununun kontrolünü vermediler. Takım olarak, iyi pas oyunu, organize ataklar, kanat varyasyonları, şut organizasyonlarıyla rakip savunmayı baskı altına alarak her geçen dakika iyice bunalttılar ancak arzuladıkları golü ilk yarıda bulamadılar ve devre berabere bitti. İkinci yarıda biraz tempoyu düşürselerde güçlerini ve kararlılıklarını rakibine her geçen dakika hissettirdiler. Futbolun temel prensipleri içinde var olan, rakibe baskı, pas trafiği, kanat atakları ve şut organizasyonlarını takım halinde çok iyi gerçekleştirdiler.

Bitime son on dakika kala baskı sonuç verdi. Webo'nun takip ederek kazandığı topta, Gökhan Gönül ceza sahası içine girdi, Şenol Can'ın formasını çekmesi sonrası yerde kaldı. Maçın hakemi Ali Palabıyık çizgi hakeminin uyarısıyla penaltı noktasını işaret etti. Topun başına gelen kaptan Emre, sol köşeye yaptığı vuruşla skoru tayin ederken Fenerbahçe’de hak ettiği maçta 3 puanı alan taraf oldu. Fenerbahçe takımını kutluyorum.