Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

TEBRİKLER FENERBAHÇE..

Spor Toto Süper Lig'in 14. haftasında Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyesspor’a konuk olan Fenerbahçe, dış sahada bir 3 puan daha çıkarmayı başararak zirve yolunda önemli bir avantaj elde etti.

Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyesspor açısından;

Karşılaşmaya her ne kadar düşük tempoda başlar gibi görünseler de akıllı bir oyun planını sahaya iyi yansıttılar. Rakibe önde basan ve ileride iyi top tutan, rakip savunmadan dönen toplara sahip olan bir takım hüviyetinde oynadılar. Geliştirdikleri organize ataklarla Fenerbahçe ceza alanı etrafına kadar topla iyi geldiler ancak final pas tercihlerinde ve bitirici vuruşlarda başarılı olamadılar. Savunma kurgularında ise adam markajları, alan daraltmaları vasatın üstünde oldu. Hal böyle olunca ev sahibi Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyesspor, güçlü rakibi karşısında ilk yarıda istediği sonucu almayı başardı. İkinci yarıya da aşağı yukarı aynı şablonla devam ederek dakikaları tüketmeye devam ettiler. Ancak son çeyrekte savunma kurgularında açıklar oluştu ve Fenerbahçe forvet hattına pozisyonlar verdiler. Artan Fenerbahçe atakları karşısında savunma dengelerinde ciddi anlamda bozulmalar başladı ve bitime beş dakika kala kalelerinde golü gördüler. Eşitlik için yeterli ofansif oyun kurgusunu yapayıncada 3 puanı kaybeden taraf oldular.

Fenerbahçe’ye gelince;

Gücünü ekonomik kullanarak, gayet sakin planlı bir oyun kurgusuyla maça başladılar. Maçın belirli bir bölümünde topun gerisine geçerek rakibin oynamasına müsaade ettiler. Dakikalar ilerledikçe oyunun kontrolünü ellerine alıp, aralara ve çaprazlara atılan iyi pas organizasyonu ve ani kanat bindirmeleriyle kapalı rakip savunmayı açmaya çalıştılar. Maç genelinde çok sabırlı ve dikkatli oynayan bir Fenerbahçe takımı izledik. İlk yarıda yakaladıkları iki net pozisyonda önce 16. dakikada Kuyt, sonrasında 23. dakikada ise Bruno Alves'in vuruşlarını kaleci Gökhan zorlukla önledi ve Fenerbahçe ilk yarıda skor üretemedi. İkinci yarıda özellikle bitime son yirmi dakika kala İsmail hocanın Alper hamlesi oyunu Fenerbahçe adına biraz daha hareketlendirdi. Daha ofansif ve dikine oynayan bir Fenerbahçe takımı izledik. Bu dakikalardan sonra ataklarını biraz daha sıklaştıran sarı lacivertliler arzuladıkları golü kaptan Emre ile bularak, dış sahada oynadıkları bu kritik maçı 1-0 kazanmasını bildiler.

Özet olarak; Fenerbahçe maç genelinde sergilemiş olduğu akıllı taktik anlayışı ve sabırlı oyun kurgusuyla zirve açısından son derece önemli olan bir 3 puanı daha alarak puanını 30 yapmayı başardı. Büyük takım olma özelliğini futbol kamuoyuna bir kez daha gösterdi. Fenerbahçe takımını kutluyorum.