Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENERBAHÇE KENDİNE GELİYOR 5-0.

Spor Toto Süper Lig’in 9.hafatasında sahasında konuk ettiği Kardemir Karabükspor’u 5-0 yenen Fenerbahçe hem güzel bir galibiyet aldı, hem de müthiş bir özgüven aşıladı.

Konuk ekip Kardemir Karabükspor açısından;

İç saha ya da dış saha ayırımı yapmadan top tekniği yüksek ve sprinter oyuncu yapısıyla kompakt bir takım oyunu sergileyen konuk ekip, bu maçada yine iddialı başladı. Orta alanı çabuk geçip öne hızlı kat eden Kardemir Karabükspor gol yediği dakikaya kadar mücadeleci ve etkili bir oyun kurgusunu maça iyi yansıttılar. Ancak farklı taktik anlayışı güçlü fizik yapısı ve bireysel yıldızlardan kurulu rakibi Fenerbahçe’ye sadece on sekiz dakika dayanabildi. Bu dakikada kalelerinde gördükleri golden sonra ilk yarının bitimine on dakika kala birde 10 kişi kalmaları tüm oyun planlarını ve konsantrasyon bütünlüklerini bozdu. İlk yarının son dakikalarında yedikleri ikinci gol bu tezin en net kanıtıydı ve devreyi 2-0 geride tamamladılar. İkinci yarıda beş dakika içinde peş, peşe yenen üç gol konuk ekibin savunmasını tam olarak çökertti. Elli beşinci dakikada skorun 5-0’a gelmesi konuk ekip adına maçın bittiği andı. Sonraki dakikalarda sahadan tam olarak silindiler ve Fenerbahçe’nin daha fazla üstlerine gelmemesi sonucu çok daha farklı bir skorla yenilmekten kurtuldular.

Fenerbahçe’ye gelince;

Maçın başından sonuna kadar total futbol oynayan kompakt bir Fenerbahçe takımı gördük. Yardımlaşma saha parselasyonu, kanat beklerinin hücuma katkısı, topun olduğu yerde çoğalmak, savunma hattını öne çıkartarak alan daraltmak, organize takım presi, akıcı pas oyunu gibi modern futbolun gereksinimlerini sergileyen  Fenerbahçe takımı kolektif ruh ve kolektif oyun yapısını maç geneline çok iyi yansıttı.

“Takım halinde öne hızlı kat eden rakip Kardemir Karabükspor karşısında iyi takım oyunu sergileyerek rakibe pozisyon vermediler. İlave olarak konsantrasyon bütünlüklerini sahaya iyi yansıtarak farklı kazanmasını bildiler.” Şeklinde Fenerbahçe açısından maçı özetleyebiliriz.

Zorlu geçeceği tahmin edilen kritik maçta Fenerbahçe takımı farklı taktik anlayışı ve müthiş bir takım birlikteliği sergiledi. Maçın ilk çeyreği geçilirken oyunda hakimiyeti eline geçiren sarı lacivertliler özellikle orta alanı dikine kullanıp çok çabuk geçerek gol bölgelerine iyi servisler yaptılar. Bu desteğe forvet hattıda final pasları ve bitirici vuruşlarla golleri rakip ağlara göndererek adeta bir takım uyumu sağladılar. Ayrıca top rakipteyken forvet hattının doğru pozisyonlar alarak orta alana destek vermesi Fenerbahçe takımındaki birlikteliğin en belirgin örneğiydi. İkinci yarıda savunması tam çöken rakibe beş dakikada üç gol birden atan Fenerbahçe gerçekten alkışları hak etti. İkinci yarınında sonuna kadar hem skor hem de oyun üstünlüğünü elinde tutup, geniş alanları efektif kullanarak rakibi etkisiz hale getiren sarı lacivertliler zorluk derecesi yüksek olan bu önemli kritik maçı farklı kazanmasını bildiler. Bu galibiyet hem puan olarak Fenerbahçe’yi ligde üstlere doğru iterken hem de takım ve tartışılan star futbolcular için müthiş bir özgüven aşıladı. Ligde son oynadığı iki maçta ikide iki yapan Fenerbahçe takımını kutluyorum.