Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

LİDER, ESKİŞEHİR ENGELİNE TAKILDI.

Spor Toto Süper Lig'in 19. haftasında Eskişehirspor'a konuk olan lider Fenerbahçe zorluk derecesi yüksek bu kritik dış saha mücadelesinden 90 dakika sonunda rakibine 2-1 yenerek 3 puan bıraktı. Türkiye’nin iyi pas oyunu yapan takımlarından olan ve iç sahada etkili performanslar gösteren ev sahibi Eskişehirspor ise, maç genelinde kazanmaya endeksli sergilediği pozitif nitelikli futbolu skora da yansıtınca güçlü rakibi karşında kolay bir galibiyet alarak 3 puanı hanesine yazdırmayı başardı. Eskişehir takımını kutluyorum.

Ev sahibi Eskişehirspor açısından;

Takım olarak maça pas kalitesi yüksek oyun kurgularıyla istekli başladılar. Ayağa iyi top yaparak, kanat varyasyonlarını etkili geliştirip skor için oldukça istekli bir takım hüviyetinde oynadılar. İlk çeyrek geçilirken ilk tehlikeli ataklarında Erkan Zengin’in sert şutuyla Fenerbahçe kalesini yokladılar. Hürriyet, Aytaç, Erman ve Erkan gibi top teknikleri yüksek olan futbolcularıyla maç genelinde sürekli rakip yarı alanda arayışlar içinde bulundular. İlk yarım saat geçilirken aradıkları golü de buldular. Ancak 1-0’dan sonra ev sahibi ekip, temel pas trafiğini yapamadı ve oyunun üstünlüğünü Fenerbahçe’ye verdi. İlk yarının son çeyreğinde Fenerbahçe’nin beraberlik için baskıyı artırması sonucu savunmada bunaldılar ve beraberlik golünü kalelerinde gördüler. İkinci yarıda yine oyuna forse eden taraf Eskişehir takımıydı. Ancak hücum varyasyonları yaparken savunma hattında ciddi hatalar yaptılar. Özellikle Kuyt’ın sayılmayan golü arkasından kaçırdığı net gol pozisyonları aslında maçın kırılma anları oldu. Son çeyreğe kadar ataklar geliştiren ancak hücum hattında etkili olamayan sahibi takım maçın sonlarına doğru kontrataklara etkili çıktılar. Yine bunlardan bir tanesinde Necati orta sahadan aldığı topu Erkan Zengin'e gönderdi. Erkan ceza sahası içerisinde topu sağına çektikten sonra ayağının içiyle çok şık bir vuruş yaparak topu Fenerbahçe ağlarına göndermeyi başardı ve Eskişehirspor son dakikalarda gelen golle karşılaşmayı 2-1 kanmasını bildi.

Fenerbahçe’ye gelince;

Aslında karşılaşmaya biraz tutuk başladı. İlerleyen dakikalarda oyunda dengeyi kurdular ancak basit bir savunma ve kademe hatasından 1-0 geriye düştüler. Çabuk toparlanan Fenerbahçe oyunu rakip yarı alana yıktı. Organize ataklar ve kanat varyasyonlarıyla gol için Eskişehirspor kalesinde baskıyı artırdılar.  İlk yarıda bitime dakikalar kala Fenerbahçe aradığı golü bu sezon Fenerbahçe'nin hücum gücünde önemli paya sahip olan Caner ve Kuyt ortak yapımıyla skoru 1-1'e getirdiler. İlk yarının son dakikasında yine Caner ve Kuyt ikilisiyle Fenerbahçe gole çok yaklaştı ancak final vuruşu başarı olamadı. İkinci yarıda, Eskişehirspor’da Fenerbahçe’ye yakın benzer pas trafiğiyle oynayınca maçın belirli bölümleri ortada geçti. Ancak bitime son on dakikada kala rakipten ciddi baskı yediler. Savunma boşlukları ve kademe hataları Fenerbahçe’ye kalesinde ikinci golü gösterdi. Kalan dakikalarda oyunun hâkimiyeti rakibe geçti. Sarı lacivertliler takım olarak son dakikaları etkili bir şekilde kullanamadılar biraz sakatlıklar birazda maça olan konsantrasyon kaybı Fenerbahçe’nin oyun planlarını negatif yönde etkiledi ve takım olarak bu zorlu dış saha maçından puansız ayrılmak zorunda kaldılar. Özgüveni yüksek ve müthiş takım olma klasiğine sahip olan Fenerbahçe takımı bu kaybı ilerleyen haftalarda çok rahatlıkla telafi eder. O nedenle taraftarlar rahat olsunlar keyiflerine baksınlar.