Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENERBAHÇE SON DAKİKALARDA YENİLDİ.

Spor Toto Süper Lig'in 6. haftasındaki dev derbide Galatasaray ile deplasmanda oynayan ve ikinci yarıyı 10 kişi sürdüren Fenerbahçe, eksik kadrosuna rağmen iyi mücadele ettiği maçın son dakikalarında yediği gollerle karşılaşmayı 2-1'lik skorla kaybetti.

Galatasaray açısından;

Maç genelinde iki farklı performans gösteren sarı kırmızılar bitime iki dakika kala uzaktan atılan şut organizasyonuyla güçlü rakibi Fenerbahçe’yi yenmeyi başardılar. İlk yarıda düşündüklerini ve istedikleri yapamayan, oyunu kendi yarı alanında kabul ederek ileriye çıkamayan doğal olarak oyun üstünlüğünü rakibe kaptıran bir Galatasaray takımı izledik. Özellikle orta alanda rakibine 5’e 3 eksik bir oyun kurgusuyla oynayarak Fenerbahçe’den baskı yiyip ileriye çıkamadılar. Doğal olarak gol yollarında skor üretmekte başarılı olamadılar. İkinci yarıya biraz daha hızlı başladılar. Bu yarının ilk dakikalarında Fenerbahçe’den Alves’in kırmızı kart görerek takımını 10 kişi bırakması sonucu on beş dakika kadar daha ofansif oynayıp oyunu forse eden taraf oldular. İlerleyen dakikalarda Fenerbahçe’nin oyunda dengeyi kurması sonucu pozisyon bulmakta ve skor üretmekte pek etkili olamadılar. Hatta defans kurgularında adam markajı ve alan savunmalarını yapamadıkları anlarda Fenerbahçe’ye net gol pozisyonları verdiler. Galatasaray açısından maçta fazlaca efektif olamadığı oyunun bitimine sayılı dakikalar kala Sneijder’in oyuna bireysel ağırlığını koyması ve çektiği iki sert şutu gollerle buluşturması sonucunda karşılaşmayı 2-1’lik skorla kazandılar. 

Fenerbahçe’ye gelince;

Hani derler ya futbolda şans önemli faktördür. İşte Cumartesi gecesi o şans Fenerbahçe’den yana değildi. Fenerbahçe dış sahada oynamasına rağmen maçın ilk kırk beş dakikada oyunun mutlak hakimi olan taraftı. Yardımlaşma saha parselizasyonu, kanat beklerinin hücuma katkısı, alan daraltmak, organize takım presi, akıcı pas organizasyonlarıyla ilk yarıyı forse eden takım hüviyetindeydi sarı lacivertliler. Ancak 3. Bölgede baskının getirdiği futbolu skora yansıtacak final vuruşlarını yapamayınca ilk yarıda gol olmadı. İkinci yarının hemen başlarında 53. dakikada Alves’in gördüğü kırmızı kartla 10 kişi kalan sarı lacivertliler oyunu tutma adına topun gerisine geçerek savunma ağırlıklı futbol oynamak zorunda kaldılar. Yaklaşık on dakika kadar rakipten ciddi baskı yediler. Ancak ilerleyen dakikalarda oyunda dengeyi kurarak rakibin atak rüzgarını kırdılar. Eksik oynamalarına karşı sahada iyi mücadele verdiler. Zaman, zaman buldukları net pozisyonları forvet hattının olmaması sonucu geriden gelen Kadlec vb. gibi savunma oyuncularıyla kullanamadılar. Maçın sonlarına doğru Galatasaray’ın hızlı gelişen ve Sneijder’e atılan uzun pas organizasyonlarında bu futbolcunun uzak mesafelerden kaleye çektiği iki şutta gol olunca Fenerbahçe’nin uzatmalarda Alper ile attığı tek gol yetmedi ve sarı lacivertliler maçı kaybetmek zorunda kaldılar.