Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

FENER BOŞ GEÇMİYOR..

Spor Toto Süper Lig'de 19. hafta mücadelesinde Kardemir Karabükspor’a konuk olan Fenerbahçe takımı, maç genelinde sergilemiş oldukları akıllı ve disiplinli futbol kurgularıyla karşılaşmayı 2-1 kazanmasını bildiler.

Kardemir Karabükspor açısından;

Maçın ilk dakikalarından itibaren oyunu kendi yarı alanında kabul edip, hızlı kontrataklarla skor aramayı içeren bir taktik anlayışını sahaya yansıttılar. Yedikleri erken gol sonrası biraz daha ofansif bir görünüme büründüler.  Hedef santrforsuz oynayan ev sahibi takım, ileriye çabuk top taşıyan hızlı ve kaliteli futbolcuları olmayınca biraz oynar gibi görünseler de Fenerbahçe ceza alanına hiç giremediler ve doğal olarak rakibine üstünlük kurma güçleride olmadı. 

Devreyi 1-0 geride tamamlayan Kardemir Karabükspor, ikinci yarının hemen başlarında ikinci bir erken golü daha kalelerinde gördüler. İkinci golden sonra Fenerbahçe’nin oyunu rölantiye alması sonucu atak varyasyonlarını artırdılar. Hatta buldukları bir golle biraz umutlandılar bile. Ancak Fenerbahçe’nin güçlü savunması aşmakta zorlandılar. Final pasları ve bitirici vuruşları yapamadılar. Havadan oynadıklarında fizik olarak yetersiz kaldılar, yerden oynadıklarında ise top tekniği ve kaliteden uzaktılar. Risk alıp şuursuzca ileriye çıktıkları dakikalarda ise kalelerinde net gol tehlikeleri yaşadılar. Sonuçta bu maç ev sahibi takım için güçler dengesiydi ve güçlü rakibi Fenerbahçe’ye 3 puanı bırakmak zorunda kaldılar.

Fenerbahçe’ye gelince;

Öncelikle 7’de 7 yapmak ve 21 puan toplamak gerçekten çok önemli başarıdır. Bu bağlamda Fenerbahçe takımı tüm övgüleri hak ediyor.

Sarı lacivertliler rakibe baskı kurarak kazanmaya istekli bir futbol kurgusuyla maça başladılar. Erken dakikalarda buldukları ilk golle rakibin oyun planlarını bozdular. 1-0 öne geçtikten sonrada rakibe baskı kurarak hem net pozisyonlar buldular hem de rakibin toparlanarak üstün oynamalarını engellediler. İlk yarı genelinde sahanın her yerinde kontrolü ellerinde tuttular. İkinci yarıya düşük tempoda başlayıp, gayet planlı ve akıllı oyun anlayışı ve takım disiplinini sahaya iyi yansıttılar ve bu yarıda da ilk çeyrek geçilirken ikinci golü bulup rahatladılar. Sonraki dakikalar için topun gerisine geçerek daha teknik ve topla yumuşak oynayan kolektif oyun yapılarını sahanın her yerinde sergilediler. Yakaladıkları hızlı kontrataklarla net pozisyonlar buldular ancak final vuruşları istenilen nitelikte olmayınca fark kaçtı.

Sonuç olarak bir dış saha maçını daha 3 puanla kapatarak zirve yolunda önemli bir engeli daha aşmasını bildiler. Fenerbahçe takımını kutluyorum.