Spor Yazarı | FIFA Players' Agent

Dr. Öğr. Üyesi Sedat Hayran

SERGİLENEN FUTBOL SKORA YANSIMAYINCA PUAN KAYIPLARI NORMAL.

Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında Gaziantepspor deplasmanında çıkan sarı lacivertliler forse ettiği maçta ikinci golü bulamayınca beraberlikle yetindi. 1-1.

Ev sahibi Gaziantepspor açısından:

Güçlü rakipleri karşısında genel oyun kurguları, topun gerisine geçip rakibin oynamasına müsaade eden savunma ağırlıklı garantili bir oyun kurgusuyla maça başladılar. Dakikalar henüz 11’i gösterirken nadiren ileri çıktıkları bir anda Fenerbahçe stoperlerinin anlık bir hatalarından golü bulup 1-0 öne geçmeyi başardılar. İlk yarıda ciddi anlamda sadece bir pozisyon buldular ve onuda gole çevirdiler. Gol sonrası farkı artırmak yerine skoru tutma tercihlerinde bulunarak yeniden savunma formatlı oyun kurgularına dönünce kelimenin tam anlamıyla Fenerbahçe’ye teslim oldular. Fenerbahçe’nin ataklarında özellikle kanat varyasyonlarında ceza alanlarına kesilen toplarda adam paylaşımı ve pozisyon duruşlarında yaptıkları ciddi savunma hataları sonucu kalelerinde beraberlik golünü görüp devreyi 1-1 berabere bitirdiler.

İkinci yarıda ise yine benzeri oyun kurgularını sürdürdüler. Rakibi fazlaca tehdit edebilecek ofansif anlamda ciddi hamleleri olmadı. Ayrıca çok adamla kapanıp skoru korumaya yönelik taktik anlayışlarıyla beraberliği kurtarmayı başardılar.

Fenerbahçe’ye gelince:

Sarı lacivertli takımın, Gaziantepspor maç skoruyla birlikte üst üste üçüncü beraberliği alması zirve mücadelesi için elbette kabul edilemez ve üzücü bir durum. Takım halinde konsantrasyon bütünlüğünü bir türlü istenilen kıvama getirememeleri sarı lacivertlilere önemli puanlar kaybettiriyor. Takım olarak set oyununu istenilen düzeyde oynuyorlar fakat gol yollarında skor üretmekte oldukça zorlanan bir takım görüntüsünden bir türlü kurtulamıyorlar. Aslında Pazar gecesi dış sahada oynamalarına rağmen bu maçı çok rahat kazanabilecek güçteydiler. Rakibe kıyasla maç genelinde daha topla bulaşan, daha iyi pas organizasyonu yapan, kanatlardan rakip ceza alanına daha çok isabetli ortalar yapan, daha çok pozisyona giren özetle oyuna her anlamıyla hükmeden taraf hiç kuşkusuz Fenerbahçe takımıydı. Ancak sergilenen bu mücadeleci efektif futbol sadece bu maç için değil haftalardır bir türlü skora yansımayınca Fenerbahçe takımının ciddi puanlar kaybetmesine neden oluyor.

Gaziantepspor karşılaşması, Fenerbahçe takımı için belki de sezonun en çok topla oynama yüzdesine sahip olduğu bir maçtı. İlk dakikalarda basit stoper hatasında yenilen sürpriz gol sonrası Fenerbahçeli futbolcular futbolun doğruları yapmaya başladır. Geriye yaslanan ve kendilerini dar alanda oynamaya zorlayan rakipleri karşısında oyunu kanatlara yayarak rakip ceza alanı içine yapılan ortalar, boş alan bulunduğunda ise Alper’in bireysel futbol zekası, top tekniği yüksek sprinter oyunu Gaziantepspor’un savunma dengesini bozup onların zor anlar yaşamasına neden olup beraberlik golünü budular. Eşitlenen skor sonrası Fenerbahçe adına yakalanan bu net gol pozisyonlarında Fenerbahçe forvet hattı ağır kalınca beklenen goller değil, kaçan goller çoğaldı. Hal böyle olunca altın değerin önemli puan kaybı daha yaşandı.

Özetle; takım halinde sergilenen ofansif futbol skora yansımayınca puan kayıpları da normal oluyor. Ama bu negatif olgunun önlemi çok yakın zamanda alınacaktır. Her hafta sürprizlerle geçen ligde beklentileri, mücadeleleri bırakmamak gerekiyor. Önemli olanda bu.